Na Jasną Górę 14 października przybyła Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w liczbie ok. 1000 osób. W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło „Pierwsi w wierze i miłosierdziu”. Mszy św. pielgrzymkowej, która została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej, przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo:
– To jest bardzo ważny moment, że jedność budujemy na prawdzie, a prawdą jest Chrystus, a Chrystus dał nam Matkę. I dlatego nie sposób inaczej budować wspólnoty zakonu, która jest wspólnotą braterstwa i jedności patriotyzmu, bez odniesienia do Matki jako wspomożycielki naszej, a jednocześnie orędowniczki w różnych sprawach, które przedstawiamy Bogu. A zwłaszcza teraz, kiedy mówimy znowu o wolności, suwerenności każdego z narodów w kontekście chociażby zbliżających się wyborów, dlatego tym bardziej zawierzamy poprzez tę wspólnotę nie tylko wspólnotę samych rycerzy, ale ich wspólnotę rodzin i najwyższych.
Szymon Czyszek, przedstawiciel Rycerzy Kolumba w Polsce wyjaśnił, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się przy udziale rodzin Rycerzy. Wytłumaczył również, jak interpretować hasło przyświecające pielgrzymom:
– W tym roku spotykamy się po raz kolejny na Jasnej Górze, aby wraz z rodzinami Rycerze Kolumba mogli odnowić swoje przyrzeczenie wierności na Świętszej Marii Pani w wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Spotykamy się tu, w tym miejscu, dlatego że wiemy, że jako Rycerze Kolumba powinniśmy być pierwsi w wierze i miłosierdziu. Jest to okazja do tego, żebyśmy odnowili swoje przyrzeczenia, odnowili zrozumienie swojej misji w służbie Kościoła i ludzi potrzebujących. W tym roku nasze hasło to „Pierwsi w wierze i miłosierdziu”. Rycerze Kolumba od wielu lat są znani z tego, że wspierają osoby potrzebujące i są znani z dzieł miłosierdzia. Teraz podkreślamy bardzo mocno także element formacyjny i w tym roku rozpoczęła się inicjatywa KOR, praca formacyjna z mężczyznami w parafii rycerzy.
W homilii abp Depo zwrócił uwagę na fakt, że ludzka egzystencja od zarania dziejów skupia się na walce dobra ze złem. Człowiek, mając wolną wolę, sam musi zdecydować, po której stronie stoi:
– Któż z nas tego nie doświadcza, że życie ludzkie, będąc pielgrzymką codziennych odkryć, zarówno daru życia, jak i daru swoich powołań i misji, i to zarówno w wymiarze jednostkowym, czy wspólnotowym, jest drogą nieustanych zmagań jak i wyborów pomiędzy światłem Bożej prawdy, objawiającym się w sumieniu człowieka, a ciemnością kłamstwa złego ducha, które ubiera się w pozory prawdy.
Metropolita Częstochowski zaznaczył, że Rycerze Kolumba powinni – tak jak Maryja – w pełni zawierzyć się Bogu i wówczas nawet wędrówka w nieznane przestaje budzić jakikolwiek lęk, bo oświetlana jest blaskiem Bożej miłości:
– Zaufać Bogu na wzór Maryi to podstawa, bez której, jak uczył nas swoim życiem błogosławiony ksiądz Michael, nie będą w stanie dojrzeć woli Boga i Jego błogosławieństwa w zwyczajnych wydarzeniach naszej codzienności. A cóż dopiero powiedzieć o naszej misji wobec świata? Słowa Boże, które docierają do nas i które trzeba wyłowić z oceanu ludzkich słowników, trzeba przyjąć i zachować w sercu, aby rozważyć umysłem i podjąć roztropną, mądrą decyzję. Inaczej nie będzie spójności pomiędzy wiarą a życiem.
Duchowny przypomniał, że organizacja w podstawie swoich wartości ma miłość do ojczyzny:
– Jednym z fundamentalnych pojęć, którym się nie tylko posługujemy, ale którym chcemy żyć, jest słowo patriotyzm. Miłość i odpowiedzialność do Ojczyzny, którą przyjęliśmy w darze, nieraz za cenę krwi i cierpienia poprzedzających nas pokoleń. I tak się dzieje do dziś. I tak będzie ku przyszłości.
Rycerze Kolumba to największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Mogą nimi zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Natomiast do działań włączają się całe rodziny. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Jednym ze sztandarowych zadań Rycerzy Kolumba jest ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
LN
Galeria: Radio Fiat