Abp Depo: Prośmy o to, by Słowo Boże w nas zamieszkało!

24 stycznia we wspomnienie św. Franciszka Salezego patrona dziennikarzy i prasy katolickiej na Jasnej Górze zanoszona była modlitwa w intencji pracowników środków społecznego przekazu. Eucharystię sprawował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na Mszy św. zgromadziło się częstochowskie środowisko dziennikarskie.

Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę na to, że dziennikarze powinni skupiać się na jednoczeniu, a nie na dzieleniu:

– Czasy, które nas dzisiaj otaczają i warunki tychże czasów powodują, że jest tylko jedna droga, a mianowicie jedność pomiędzy ludźmi poprzez prawdę, którą się głosi. I dlatego wszelka dezinformacja, która występuje z jakiejkolwiek strony, czy to posiadanych dzisiaj środków społecznego przekazu w swoich rękach, jaka to tak zwana klasa rządząca, czy komercyjne, czy kościelne w tym wypadku, to wymagają tego samego. Mianowicie, żeby nigdy nie być konkurencją i to konkurencją, która niszczy przeciwnika, ale po prostu, która się dopełnia poprzez prawdę. Bo jedność dzisiaj jest rzeczą bardzo pożądaną, a już nie mówiąc sprawa pokoju, która też rodzi się z prawdy, a nie z wszelkiego rodzaju dominacji takiej czy innej grupy czy państwa nad drugim państwem. Kiedyś będąc przewodniczącym Rady ds. Śródków Społecznego Przekazu, dzisiaj się mówi komunikacji, żeby komunikacja była rzeczywistą komunikacją pomiędzy sobą, a nie szukaniem jakichś takich czy innych tematów, które będą dzielić ludzi. Dlatego dziennikarze niech będą współpracownikami prawdy i o to się modlę każdego dnia.

Rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej oraz prezes Instytutu „Niedziela” ks. Mariusz Bakalarz stwierdził, że dziennikarze powinni brać przykład ze swojego patrona:

– W Kościele mamy różnych patronów. Święci mają swoje patronaty, swoje takie specjalizacje. Zwłaszcza często przez to, czym sami żyli. I pewnie święty Franciszek Salezy byłby zadziwiony, gdyby ktoś go nazwał dziennikarzem, ale on po prostu głosił Słowo Boże, prekursorskie, ciekawe, interesujące, nowatorskie wtedy metody, ale skuteczne. Wiedział, że posłannictwem dziennikarza jest nieść Prawdę. I tę prawdę przez wielkie P, prawdę Ewangelii, jak i prawdę przez małe P, czyli rzetelną informację. I my dzisiaj świętujemy, wpatrujemy się św. Franciszka Salezego po to, by liczyć i na jego wstawiennictwo, i na jego orędownictwo w naszych sprawach, ale też by się od niego uczyć.

Kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej ks. Mariusz Frukacz zaznaczył, że praca dziennikarza to niewątpliwie zawód z misją, do którego poniekąd trzeba mieć powołanie:

– Jest to praca nad słowem, praca dla drugiego człowieka. Czasem zawód możemy wykonywać dla naszego dobra, do naszej rodziny, a tutaj, powiedzmy, ta misja jest rozszerzona na całe społeczeństwo. Wspomniałem słowo i człowiek. Dziennikarz współpracuje w tych dwóch wymiarach, słowo i człowiek, a zatem musi być rzetelnym, musi wiedzieć, że to słowo nie może ranić, to słowo powinno budować. Jeśli chodzi o człowieka, to musi wiedzieć do kogo kieruje swój artykuł, swoją audycję radiową czy audycję telewizyjną. W żadnym sposób ten przekaz nie powinien być krzywdą. Dlatego mówimy, że jest to misja, powołanie, bo powołanie zakłada budowanie, a nie niszczenie. Tak samo misją dlatego, że od samego początku Kościół, kiedy jak tylko papież Paweł VI wprowadził orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu od początku też kładł nacisk na misję. Zresztą moim zdaniem, to jest takie moje zdanie, dziennikarz ma wiele wspólnego z powołaniem kapłańskim, bo też pracuje ze słowem, też to słowo głosi. No i właśnie to jest misja, powołanie. Misja wskazuje na to, że jest przed nami godność drugiego człowieka, jest człowiek ze swoimi prawami i właśnie ma prawo pełnego szacunku i godności. Więc to słowo, które my tworzymy. Ja nie lubię mówić środki masowego przekazu, tylko środki społecznego przekazu, komunikowania, bo nie idziemy do jakiejś masy nieznanej, idziemy do konkretnego człowieka, w konkretnym miejscu, w konkretnej rzeczywistości. Dlatego uważam, że dlatego dziennikarstwo jest misją, bo dziennikarz powiem być pasjonatem człowieka i pasjonatem słowa.

Dyrektor Radia Fiat Aleksandra Mieczyńska wyjaśniła, co jej zdaniem stanowi istotę pracy dziennikarza:

– Tak naprawdę istotą dziennikarstwa powinno być przekazywanie informacji codziennie. Samo słowo dziennikarstwo zawiera w sobie to słowo dzień, że codziennie, bo podajemy informacje, zwłaszcza w radiu, to jest bardzo aktualne, że to jest ta codzienność. No i relacjonowanie tego, co się dzieje, przesyłanie dalej do tych, którzy nie mogą dotrzeć do wiadomości w miarę wiarygodnie. Natomiast pytanie, czy to jest możliwe w świecie, w którym i dziennikarzom czasami trudno dotrzeć do źródła. Trudno dotrzeć do prawdy, ale chyba chodzi o to, żeby po prostu się starać.

Szef redakcji Radia Fiat Karolina Kołacz podkreśliła, że 24 stycznia to bardzo ważna data w kalendarzu szczególnie dla dziennikarzy katolickich:

– Cieszymy się bardzo, że możemy wspólnie uczestniczyć we Mszy świętej na Jasnej Górze ze wszystkimi innymi dziennikarzami, nie tylko z naszego radia FIAT, również z radiem Jasna Góra czy z tygodnikiem Niedziela. Ten dzień jest dla nas bardzo ważny ze względu na misję, którą prowadzimy codziennie, czyli niesiemy prawdę każdego dnia.

W tym roku organizacja obchodów święta dziennikarzy przypadła redakcji Radia Jasna Góra. Dyrektor rozgłośni o. Andrzej Grad OSPPE odniósł się do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego temat w tym roku brzmi „Sztuczna inteligencja i mądrość serca – dla komunikacji w pełni ludzkiej”:

– Żyjemy faktycznie w świecie, w którym też dużą rolę zaczyna odgrywać sztuczna inteligencja. Odbiorca różnych przekazów jest coraz bardziej manipulowany. Coraz bardziej mamy wątpliwości co do autentyczności przekazywanych prawd w różnych mediach. Tym bardziej my jako dziennikarze różnych mediów, szczególnie katolickich, powinniśmy dbać o rzetelność, ale i o przekaz zgodny z prawdą. Może w naszej codziennej pracy jeszcze pisana ta prawda jest przez małe P, ale zawsze się odnosi to do Prawdy tej absolutnej, niezmiennej, jaką jest Pan Bóg.

W ubiegłym roku środowisko dziennikarskie gościł Tygodnik Katolicki Niedziela, a dwa lata temu – Radio Fiat.

Św. Franciszek Salezy był wybitnym teologiem, założycielem Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, biskupem Genewy, człowiekiem bez reszty oddanym nawracaniu ludzi zagubionych. Papież Pius XI w 1923 r. ogłosił go opiekunem i orędownikiem dziennikarzy katolickich.

LN/@JasnaGoraNews/Radio Jasna Góra
Abp Depo: Prośmy o to, by Słowo Boże w nas zamieszkało!

Skip to content