W środę, 10 kwietnia Matka Boża Jasnogórska nawiedziła parafię św. Andrzeja Apostoła w Kadłubie. Wierni przywitali ją brawami oraz kwiatami. Następnie modlili się przy kopii Cudownego Obrazu podczas Mszy św., której przewodniczył oraz wygłosił homilię, metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Jesteśmy pełni radości, że Maryja przybywa do nas i przynosi nam Jezusa… – mówił ks. Marian Kozłowski, proboszcz kadłubskiej parafii na chwilę przed przywitaniem Cudownego Obrazu:

Wiele razy jak się idzie na Jasną Górę, to człowiek z radością zmierza do Maryi jako do Matki, czyli do kogoś bardzo, bardzo bliskiego, z kim związany jest miłością przez całe życie. Maryja jest mnie i myślę wszystkim moim parafianom bardzo bliska. Otwieramy na oścież nasze serca, na Maryję, na jej miłość, bo myślę, że miłość jest sensem ludzkiego życia i Jezus ciągle daje nam w Ewangelii przykazanie miłości. Ono jest sensem życia.

Nawiedzenie kolejnych parafii przez Matkę Bożą to ogromna łaska, której możemy doświadczać. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami to kolejna w życiu Maryi pielgrzymka, co podkreślił abp Wacław Depo:

Dziękujemy Bogu za tę możliwość pielgrzymowania razem z Maryją. Ona zawsze prowadzi nas do Syna i to jest jej posłannictwo związane od początku jej życia jako Matki Syna Bożego, kiedy w Nazarecie zgodziła się przyjąć Zbawiciela pod swoje serce, a później Go zrodzić. To pielgrzymowanie, które rozpoczęło się od Nazaretu poprzez Betlejem, to było około 150 km drogi, a później z kolei ucieczka do Egiptu, czyli to też nie jest dla nas łatwe do zrozumienia, bo przecież to było na piechotę, to był wysiłek i z pewnością ona to wszystko pokonywała z wiarą i z zaufaniem do Pana Boga i tego nas uczy dzisiaj, kiedy przybywa tutaj do nas, żeby przez jej pośrednictwo zawierzać wszystkie nasze sprawy nie raz niełatwe w tym naszym pielgrzymowaniu, żeby to życie miało sens.

Zmierzając do kościoła w Kadłubie nietrudno, było zauważyć pięknie udekorowaną okolicę. Metropolita Częstochowski wyraził radość z przygotowania parafian do nawiedzenia:

Ci ludzie widać, że są przygotowani rekolekcjami, czy misjami. Tutaj, jak usłyszałem od księdza proboszcza, była taka dwuczęściowa forma przygotowania. Dlatego można powiedzieć jedno podkreślenie sensu tego pielgrzymowania. To nie jest tylko dzisiejsza uroczystość i jakaś wzruszeniowa forma i później znowu Matka Boża odchodzi, a my pozostajemy tacy sami. Nie, to jest głęboko wpisane i w naszą modlitwę, i w sakramenty pokuty i pojednania, Eucharystii, dlatego ta peregrynacja będzie miała swoje głębsze znaczenie dla przyszłości.

W homilii kaznodzieja podkreślał, jak ważną rolę w życiu Kościoła odgrywa rodzina, przypominając przy tym słowa św. Jana Pawła II:

Kościół uważa służbę rodzinie za jedno ze swoich najistotniejszych zadań i dlatego zarówno każdy człowiek, jak i rodzina są drogą Kościoła. O tym również usłyszeliśmy z tego pozdrowienia i apostolskiego błogosławieństwa Ojca Świętego Franciszka. Kościół stara się wraz z nami iść po drogach ziemskiego pielgrzymowania, uczestnicząc w radościach i niepokojach, a także trudach i cierpieniach. I warto w tym miejscu przytoczyć słowa św. Jana Pawła II, który wypowiedział do nas Polaków na spotkaniu w październiku 1980 roku. “Kościół jest przekonany, że głosząc i pogłębiając prawdę o rodzinie, spełnia swoją posługę wobec wszystkich ludzi.” Kościół zdradziłby człowieka, gdyby nie głosił swego orędzia o rodzinie.

W zakończeniu abp. Wacław Depo przywołał sytuację, która miała miejsce na Jasnej Górze, blisko 20 lat temu i po dziś dzień udowadnia, jak wielką łaską jest bliskość Matki Bożej Jasnogórskiej:

Jak wiemy, na Jasnej Górze po lewej i po prawej stronie są skrzyneczki, które zbierają prośby i podziękowania wypowiadane wobec jasnogórskiej Matki. Ojcowie Paulini wyjmują corocznie ponad kilkadziesiąt tysięcy takich karteczek zapisanych od najmłodszych dzieci poprzez młodych, poprzez rodzimy. Jedna kartka miała na sobie następujące słowa  – napisała to 19-letnia dziewczyna ze Szczecina – “Zaprosiłam swoją koleżankę, z którą korespondowałam ze Związku Radzieckiego. Kiedy przybyła razem ze mną do kaplicy, była jakby sparaliżowana, stała nieruchoma. A później, kiedy wychodziliśmy z kaplicy, powiedziała zapisz takie słowa: Mając taki skarb, jesteście narodem nie do pokonania. Takie słowa kazała zapisać dziewczyna, która może z religijnością nie miała wiele wspólnego, ale to dzięki pośrednictwu tej naszej młodej dziewczyny odkrywała i potwierdzała. Macie skarb, dlatego jesteście mocni, jesteście nie do pokonania, ale my wiemy, że skarb wiary nosimy w naczyniach glinianych.

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo tutaj.

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się w Archidiecezji Częstochowskiej 6 kwietnia na Placu Legionów w Wieluniu. 11 kwietnia nawiedzi parafię św. Barbary w Wieluniu.

Galeria: fot. Radio Fiat

Abp Depo: Rodzina jest podstawowym początkiem w miłości

Skip to content