Abp Polak: „O Ducha trzeba prosić! O Ducha, który jest gwarantem prawdziwej wolności”

W piątek 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przed jasnogórskim szczytem sprawowana była uroczysta Msza św. z udziałem biskupów z całej Polski. Sumie Pontyfikalnej przewodniczył prymas abp Wojciech Polak, który dokonał także odnowienia aktu Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Jasna Góra była nazywana przez kard. Stefana Wyszyńskiego „polską Kaną”, skąd Matka Boża mówi do nas „Czyńcie wszystko, cokolwiek Syn Mój wam mówi”. Abp Wojciech Polak również powołuje się na te słowa, zachęcając do słuchania i naśladowania Maryi:

W szczególny sposób jesteśmy Bogu wdzięczni za to miejsce i za jasnogórski obraz. Za to, że Maryja od przeszło sześciu wieków wpisuje się w duchową historię naszego narodu w tym szczególnym miejscu, jakim jest Jasna Góra. […] Chcemy więc przychodzić tutaj, żeby słuchać przez Maryję Boga, słuchać Jezusa, żeby być wierni temu wezwaniu, które Ona do nas kieruje „Czyńcie wszystko, cokolwiek Syn Mój wam mówi – Jego słuchajcie”. Niech to będzie też dla nas czas zasłuchania w to, co Bóg chce w naszym życiu zmienić.

O. Michał Bortnik, rzecznik jasnogórskiego sanktuarium przypomina, że to właśnie na Jasnej Górze rozstrzygały się ważne losy naszego narodu, nawet jeśli fizycznie odbywały się setki kilometrów od Częstochowy. Jak zapewnia, również dzisiaj (26.08) do Matki Bożej są zanoszone prośby, nie tylko dotyczące Polski, ale też całego świata:

Trwa uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej – dzień imienin Tej, która w sposób szczególny wybrała to miejsce i króluje w jasnogórskim wizerunku. Jest z nami poprzez dzieje, poprzez lata, wspiera nas swoją opieką, obdarza łaskami. Pragniemy Jej a to dziękować, ale również wypraszać dalsze łaski i dalszą opiekę, aby pozostała z nami i się nami opiekowała. Pamiętamy również o sprawie pokoju na całym świecie, pragniemy też prosić w intencji Ukrainy o pokój i zakończenie wojny.

W swojej homilii abp Wojciech Polak przypomniał najważniejsze zobowiązania i cele, jakie wypływają z testamentu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, pozostawionego w treści aktu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Są one swoistym przypomnieniem tego, do czego jako naród powinniśmy dążyć oraz czego się wystrzegać:

Jasnogórskie Śluby Narodu […] wzywają nas do obrony życia, świętości małżeństwa, godności kobiety, zobowiązują do miłości i sprawiedliwości w życiu społecznym – „Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, abyśmy Ojczyźnie naszej żyli w miłości i sprawiedliwości. W zgodzie i w pokoju, by pośród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku”. Powtarzamy te słowa co roku wierząc, że w końcu przenikną do naszych umysłów i serc.

Kontynuując rozważania Prymas Polski zwrócił uwagę na to, że problemy społeczne, które obecnie rozrywają nasze poczucie jedności i wspólnoty narodowej wynikają m.in. ze złego pojmowania wolności. Jak podkreślił, prawdziwym źródłem wolności jest Jezus Chrystus, a nie ludzkie akty prawne:

[…] Wolność dzieci Bożych nie opiera się na zadekretowanych zabezpieczeniach czy prawnych wzmocnieniach. Nie jest zależna i nie oczekuje, by ją ochraniały jakieś ludzkie projekty. Nie odwołuje się do przymusu i siły! Ona [wolność] kształtuje się w sumieniach i sercach wszystkich, którym – jak mówił św. Paweł – Bóg daje Ducha Syna swego. O Ducha trzeba prosić! O Ducha, który jest gwarantem prawdziwej wolności, a nie jakieś zewnętrzne podpórki.

Po homilii abp Wojciech Polak w imieniu całego polskiego Kościoła tradycyjnie odnowił Jasnogórskie Śluby Narodu, które po raz pierwszy 66 lat temu złożył przed tronem Matki Bożej kard. Stefan Wyszyński. Obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będą kontynuowane przed jasnogórskim szczytem o godz. 19:00. Uroczystej Mszy św. dla częstochowskich wiernych przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

NMP Częstochowskiej - Suma Ponrtyfikalna

Skip to content