Abp Wacław Depo: słowa Benedykta XVI powracają do nas jako zadanie

31 grudnia wieczorem w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św. w intencji Benedykta XVI, dziękując Bogu za posługę zmarłego dziś Papieża Seniora dla Kościoła Chrystusowego. Podczas tej Eucharystii, będącej też dziękczynieniem i przebłaganiem za kończący się rok, przy ołtarzu z Pasterzem częstochowskiego Kościoła stanęli m.in. bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. prał. Włodzimierz Kowalik – proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Mariusz Bakalarz – rzecznik archidiecezji częstochowskiej. 

Abp Wacław Depo w rozmowie z Radiem Fiat podkreślał, że rok 2022 kończy się w sposób dla Kościoła szczególny, przejściem papieża seniora Benedykta XVI do domu Ojca: – To jest tajemnica, przez którą każdy z nas przechodzi w czasie każdej Eucharystii, bo zdajemy sobie sprawę, ze to nie jest tylko wspomnienie, tylko to jest uobecnienie ofiary z siebie samego, krzyża i zmartwychwstania Jezusa. Dlatego to jest treścią naszego codziennego życia, z tego czerpaliśmy i czerpiemy moc i siłę i podobnie dzisiaj trzeba nam spojrzeć na papieża Benedykta XVI, który już przeszedł z tego wymiaru ziemskiego do życia w pełni, do życia prawdziwego w Bogu. Abp Wacław podkreślił dziękczynny charakter modlitwy w intencji zmarłego Papieża Seniora, zaznaczając, że nie zdziwi się, jeśli szybko przyjdzie wołanie: santo subito! Metropolita Częstochowski przypomniał, że treścią życia Benedykta XVI była modlitwa.

Pierwszą myślą bp. Andrzeja Przybylskiego na wieść o śmierci Papieża Seniora, była refleksja na temat okoliczności czasu: Wszyscy myślimy o końcu roku, końcu pewnego etapu czasu i o okresie Bożego Narodzenia. Te okoliczności sprawiły, ze pomyślałem sobie, że papież Benedykt XVI rodzi się dla Boga, rodzi się dla nieba, a z drugiej strony pomyślałem, że wraz z jego śmiercią jest jakiś schyłek epoki w Kościele, koniec pewnego stylu uprawiania teologii.

Bp Przybylski przypomniał, że tak intelektualnie głęboki, refleksyjny i rozmodlony człowiek, jakim był Joseph Alois Ratzinger, nie zniknie bez śladu, pozostając w swoich tekstach, książkach, publikacjach. Po dzieła Benedykta XVI warto sięgać, warto do nich wracać. Jest w nich wielka wartość dla każdego, kto chce zgłębiać wiarę chrześcijańską – nie tylko dla teologów.

Stając przy ołtarzu abp Wacław Depo przywołał słowa papieża Benedykta XVI z listu apostolskiego w formie motu proprio Porta fidei:

– Wiara jest decyzją o tym, że jest się z Panem, żyje się z Nim. To «bycie z Nim» prowadzi do zrozumienia powodów, dla których się wierzy. Wiara, właśnie dlatego, że jest aktem wolności, wymaga również odpowiedzialności społecznej za to, w co się wierzy. (…) Jest ona towarzyszką życia, pozwalającą nam dostrzegać wciąż na nowo cuda, które czyni dla nas Bóg.

W homilii abp Wacław Depo mówił m.in. – Chcemy wraz z Maryją wyśpiewywać Magnificat za wielkie sprawy, które stały się naszym udziałem w kończącym się trudnym roku, także przez służbę Benedykta XVI. Niech spotkanie z Chrystusem będzie dla niego przekroczeniem progu życia w pełni w Bogu, a dla nas źródłem nowego życia i źródłem radości bycia Kościołem Chrystusowym, budowanym na opoce św. Piotra. Przypominając pierwsze wystąpienie Benedykta XVI po wyborze na papieża, który powiedział: Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego i pokornego sługę winnicy Pańskiej. I proście za mnie, abym się nie przestraszył przed wilkami.  – abp Depo wskazując na pokorę Benedykta XVI mówił: Te słowa powracają do nas jako zadanie. Na zakończenie Kaznodzieja wspominając śmierć Benedykta XVI zauważył: Dziś, poprzez zjednoczenie z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym przeszedł z życia do życia, aby radować się na wieki jego Miłością i Jego życiem.

Eucharystię zakończyło nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu, w którym abp. Wacław Depo poprowadził zgromadzonych w modlitwie przebłagalnej i dziękczynnej za wszystko, co mijający rok przyniósł w życiu Kościoła częstochowskiego:

Homilia abp. Wacława Depo do odsłuchania 👉 tutaj.

Fotogaleria:

Abp Wacław Depo: słowa Benedykta XVI powracają do nas jako zadanie

Skip to content