Beatyfikacja33 – sposób na przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

6 sierpnia rozpoczynają się rekolekcje zawierzeniowe „Beatyfikacja33”, których celem jest duchowe przygotowanie narodu polskiego na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Archidiecezja częstochowska wraz z Radiem Fiat będą brały czynny udział w tym dziele rekolekcyjnym.

Czym są rekolekcje „Beatyfikacja33” oraz jaki jest ich cel przypomina Adrian Pakuła, inicjator przedsięwzięcia i prezes Fundacji Tota Tua:

Od dłuższego czasu prowadzimy rekolekcje Oddanie33. Tak naprawdę, podejmujemy różne inicjatywy, które mają na celu to, żeby podprowadzić każdego, w jakiejkolwiek by nie był sytuacji życiowej, do Matki Najświętszej, ponieważ nikt lepiej niż ona nie potrafi tego podprowadzonego Jej człowieka zaprowadzić do swojego Syna. I to jest przecież realizacja najważniejszej, duchowej, duszpasterskiej myśli prymasa Wyszyńskiego. Bo przecież to on, w takim pierwszym, powszechnym wymiarze chciał wszystkich oddać Matce Najświętszej. Ja myślę, że on jest takim naszym patronem, że on też się przyczynił do tego, że te rekolekcje Oddanie33 mogły tak szeroko dojść do ludzi. Dlatego musieliśmy zrobić taką wersję rekolekcji, gdzie w każdym dniu mamy taki cenny, dość obszerny fragment nauczania prymasa Wyszyńskiego. Beatyfikacja33 to są takie 33-dniowe rekolekcje, gdzie każdego dnia możemy się wspólnie formować, korzystając właśnie z fragmentów nauczania prymasa Wyszyńskiego.

źródło fot.: BP KEP

Rekolekcje Beatyfikacja33 są oparte na formie zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie utrwalonej i popularyzowanej przez św. Ludwika z Montfortu. Kard. Stefan Wyszyński również był wielkim propagatorem zawierzenia Maryi, dlatego taka forma przygotowań do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wydaje się być najwłaściwsza. Ks. Robert Grohs, dyrektor Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego i Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” wyjaśnia, dlaczego ufność Maryi – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – jest szczególnie potrzebna:

Oddanie naszej ukochanej Maryi, naszej Pani i Królowej jest bardzo ważne w życiu wszystkich tych, którzy się zarazili już miłością do świata, bo właśnie kiedy patrzymy na Maryję, szczególnie przez Jej Magnificat, to widzimy, że kiedy się dowiedziała, że będzie matką Syna Bożego, kiedy się na to zgodziła, kiedy napełnił ją Duch Święty i kiedy dotarła już do Elżbiety, żeby podzielić się tą radością, […] że przychodzi Zbawienie do świata. Maryja jest właśnie tą, która realnie zwycięża pojedynczego człowieka, całe społeczności z Jezusem i u boku Jezusa zdobywa dla Boga, dla życia. Dlatego każdy, kto się oddaje Maryi, to jest właśnie ten, który chce z Maryją – oczywiście pod wodzą Chrystusa – zdobywać człowieka. To oddanie Maryi może też mieć taki wymiar, też kiedy ktoś odkrywa powołanie do w dziełach Bożych czy jakimś pewnym dziele Bożym. […] To też łatwiej jest zrozumieć kiedy wiemy, że Maryja żyje, że jest obecna. To nie jest oddanie się jakiemuś posągowi, czyjemuś obrazowi, tylko komuś, kto realnie działa i kocha, u boku Chrystusa. […] Zachęcam do tego, żebyśmy właśnie w tym czasie obecnym, kiedy tak bardzo, na różnych polach toczy się walka o człowieka, o całe społeczności, o narody, żebyśmy uczestniczyli w tej walce z Maryją. Nie bójmy się tego oddania, bo Maryja nas nie zawłaszczy. Będziemy razem z Nią służyć Bogu.

grafika źródło: BP KEP

Jak przekonuje Jadwiga Minkina z parafii św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, zawierzenie życia Maryi przynosi owoce nie tylko duchowe i nie tylko osobie zawierzającej się:

Rok temu zawierzyłam się Maryi w parafii św. Jana z Dukli. No i teraz Maryja już właściwie nie tylko prowadzi mnie, ale prowadzi też innych w moim domu. Wnuki wzięły różaniec do ręki, tak zauważyłam, że pomału otwierają się. Kiedy zachorowałam na koronawirusa, to mimo że go dosyć ciężko przeszłam, nie potrzebowałam żadnej pomocy lekarskiej. Myślę, że to też była osłona Maryi.

Również Agnieszka Mikołajczyk z parafii św. Michała Archanioła w Blachowni zauważyła jak wielkie owoce przyniosło w jej życiu oddanie Maryi:

Zawierzenie dało mi taką samodyscyplinę, że jednak człowiek podnosi się szybciej. Ja po zawierzeniu i to czułam bardzo mocno, że Maryja się mną zaopiekowała, że mi było o wiele łatwiej. Na prawdę poczułam się, że ktoś tam jest blisko i czuwa nade mną.

źródło fot.: BP KEP

Rekolekcje Beatyfikacja33 rozpoczynają się 6 sierpnia. W naszej archidiecezji zostaną one zainaugurowane uroczystą Mszą św. w Wieluniu. Bp Andrzej Przybylski zachęca do włączenia się w to 33-dniowe dzieło duchowego przygotowania na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego:

Startujemy z tymi rekolekcjami Beatyfikacja33 6 sierpnia. Wszystko dlatego, żeby je pięknie zakończyć w święto maryjne 8 września i w ten sposób być już przygotowanym do wzięcia udziału w beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego 12 września. Bardzo do tego zachęcam – do włączenia się – my tu w archidiecezji zainaugurujemy te rekolekcje taką Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu. Dlaczego tam? Ponieważ 50 lat temu, tamtejszy obraz Matki Bożej ukoronował nie kto inny, tylko Prymas Tysiąclecia. A zatem 6 sierpnia o godz. 18:00 w kolegiacie wieluńskiej będzie sprawowana Msza św., która będzie taką liturgiczną inauguracją rekolekcji Beatyfikacja33.

Fot. Radio Fiat

Msza św. 6 sierpnia, której będzie przewodniczył bp Przybylski, będzie transmitowana na antenie Radia Fiat. Nie jest to jednak jedyna forma udziału naszej rozgłośni w rekolekcjach Beatyfikacja33. Co jeszcze przygotowało Radio, zdradza zastępca dyrektora Radia Fiat, Aleksandra Mieczyńska:

Rekolekcje Beatyfikacja33 to jest ogromna okazja do, żeby przybliżyć postać sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego. Nauczeni doświadczeniem i owocami tego, co przyniosły rekolekcje Oddanie33, bardzo chętnie skorzystaliśmy z takiej możliwości, żeby z rekolekcji Beatyfikacja33 skorzystać w ten sposób, że we wspólnocie słuchaczy Radia Fiat podzielimy się ze wszystkimi możliwością wspólnego uczestnictwa w tych rekolekcjach. Będziemy je emitować na naszej antenie codziennie o 6:30 i 22:40 od 6 sierpnia do 8 września. Będzie też oczywiście możliwość odsłuchania nauk rekolekcyjnych na naszej stronie internetowej oraz na stronie Beatyfikacja33.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia ma szansę stać się wielkim, ogólnonarodowym wydarzeniem i okazją do duchowego przebudzenia Polaków. Warto więc jak najlepiej się do tego wydarzenia przygotować.

Skip to content