Benedykt XVI pozdrawia Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie/fot. Radio Fiat

Do Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie dotarła niedawno korespondencja od Benedykta XVI, w której papież emeryt podkreśla wyjątkowość tej placówki.

O kulisach otrzymania listu od papieża emeryta mówi ks. Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego:

Papież Benedykt XVI jest najwybitniejszym wychowankiem niższych seminariów na świecie. Bo on także uczęszczał do niższego seminarium w Traunstein, w Niemczech. No a dzisiaj jako papież emeryt do nas kieruje te kilka bardzo sympatycznych słów z osobistym podpisem. Szczególnie pięknie brzmią słowa papieża Benedykta XVI, że jest pełen podziwu i jest czymś zdumiewającym, że w Polsce kwitnie jeszcze to, co w Niemczech już więdnie. Mając na myśli nasze niższe seminarium które kwitnie, obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Przyjmujemy ten list jako łaskę Bożą, że właśnie nawet papież Benedykt zauważa tę naszą instytucję, jaką jest Niższe Seminarium Duchowne.

Skąd papież emeryt dowiedział się o Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie i to w okresie celebrowania 70-lecia istnienia tej instytucji, wyjaśnia metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

Bardzo się cieszę, że w ten jubileusz wpisał się również i swoim słowem i modlitwą papież senior Benedykt XVI. To była kolejna jego piękna strona, dlatego, że otrzymał od naszego Seminarium taką pocztówkę z życzeniami i z modlitwą, na której był przestawiony ze swoim śp. bratem Georgiem na spacerze. I mówili o niższych seminariach duchownych, że już chyba teraz w świecie nie ma tego rodzaju społeczności. A tu się okazało, na tej samej kartce było, że nie, jest jedno jedyne, które jest w Częstochowie. I dlatego kiedy Ojciec Święty zobaczył tą kartkę razem ze swoim bratem i tym podpisem, no to odpowiedział bardzo ciepło, mówiąc o swojej drodze, a jednocześnie życząc, żeby seminarium było napełnione osobami, które do niego przyjdą i owocami Ducha Świętego do współpracy dla powołania kapłańskiego. Cieszymy się, że Ojciec Święty udzielił tej wspólnocie i nam wszystkim swojego błogosławieństwa.

Rektor NSD, ks. Jerzy Bielecki podsumowuje, że w związku z rokiem św. Józefa, który jednocześnie jest patronem Niższego Seminarium, spotkało go do tej pory bardzo wiele miłych niespodzianek:

Rok św. Józefa ogłoszony przez papieża Franciszka wciąż trwa. Niższe Seminarium, które ma jako patrona św. Józefa, doznaje coraz to nowych łask. Po bardzo pięknej uroczystości 70-lecia Niższego Seminarium, które odbyły się 1 maja w naszej Archikatedrze, kilka dni później otrzymaliśmy z Watykanu przesyłkę, w której znajdował się list papieża emeryta Benedykta XVI. Pamiętajmy także, że on nosi imię Josef i podobnie jak Niższe Seminarium, w tym roku obchodzi 70-cio lecie kapłaństwa.

Reakcja Benedykta XVI pokazuje jak ciepłym i serdecznym jest człowiekiem. Zarówno obrazek z jego fikcyjnym dialogiem, jak i jego prawdziwa odpowiedź na ten obrazek, budzą wiele dobrych emocji.

RG

Skip to content