Ołtarz Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, XIV Pielgrzymka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, 25.03.2021/fot. Radio Fiat

XIV Pielgrzymka Studentów, Wykładowców, Absolwentów oraz Przyjaciół Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miała miejsce w czwartek 25 marca na Jasnej Górze.

W Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i z okazji Dnia Świętości Życia przed Ołtarzem Cudownego Obrazu Matki Bożej stanęli studenci i wykładowcy toruńskiej uczelni, którzy uczestniczyli w uroczystej Mszy św., odprawionej przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo.

– Dzisiaj bardzo trudnym zadaniem jest odzyskać ludzi poprzez prawdę, a zwłaszcza ludzi młodych i pokolenie tych, którzy obecnie zdobywają wiedzę. Nie ma lepszego pośrednika, między Bogiem a nami, jak Chrystus. Przy Chrystusie najbliższa jest Maryja, której zanosiliśmy dziś nasze kolejne zawierzenia – mówił abp Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski mówił, że czas Wielkiego Postu jest szczególnym zaproszeniem do odkrywania bliskości Boga, ponieważ stanowi On źródło życia, jakie od samego początku należy bronić. Duchowny podkreślał, że obrona ta powinna mieć miejsce nie tylko w ustawach, ale i w sumieniach ludzi.

– Skoro Bóg wypowiedział do każdego z nas od początku naszego zaistnienia: „żyj” to nikt nie ma prawa powiedzieć „umieraj”, bo to jest zbrodnia. I mimo że świat nie lubi tego słowa i unika go, […] to zawsze jest to zabójstwo i przerwanie życia człowieka, jego wartości przed Bogiem i dla świata […] – głosił podczas kazania metropolita częstochowski.

Po Mszy św. osoby duchowne i wierni złożyli uroczyste przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Polega ona na modlitwie jedną Tajemnicą Różańca św. oraz specjalną modlitwą za dzieci nienarodzone codziennie w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy.

– Jesteśmy otwarci na życie i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za troskę o życie, w każdym miejscu, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Szczególnie modlimy się za wszystkie rodziny i rodziców, aby mieli odwagę z miłością szanować to życie, aby dzieci poczęte mogły się urodzić oraz żyć sprawiedliwie i godnie na tym świecie. Tylko Bóg jest źródłem i Panem życia – tłumaczył ks. Michał Drożdż, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wśród studentów toruńskiej uczelni nie zabrakło także osób duchownych, którzy rozwijają swój dziennikarski warsztat. Jedną z nich jest ks. Krzysztof Gryz, który niejednokrotnie współpracował z Radiem Fiat.

– To, co charakteryzuje Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej to duża ilość praktyk, nie tylko w ramach zajęć. Mamy możliwość uczestniczenia i tworzenia wielu programów i materiałów, zarówno radiowych, jak i telewizyjnych. Drugim walorem naszej uczelni jest niesamowita, rodzinna atmosfera – mówił ks. Krzysztof Gryz.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium Vitae”, ogłoszonej 25 marca 1995 roku. Od tej pory corocznie w każdym kraju obchodzony jest wspomniany Dzień Świętości Życia, który ma przypominać o nadrzędnej wartości życia ludzkiego.

BNO

Cała homilia abp. Wacława Depo dostępna >>TUTAJ<<

Skip to content