Bp Andrzej Przybylski do diakonów: Bądźcie jeszcze bliżej Boga

Fot. Radio Fiat

Archidiecezja częstochowska jest bogatsza o dwóch diakonów. Mariusz Mroczkowski i Piotr Fedoryszak z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przyjęli święcenia diakonatu. Uroczystość odbyła się 15 maja w częstochowskiej katedrze, a święceń udzielił bp Andrzej Przybylski.

Święcenia diakonatu to wstęp na nową drogę życia. Nie są one jednak tylko etapem przejściowym. Z byciem diakonem wiąże się również z odpowiedzialnością. Więcej o święceniach diakonatu mówi bp Andrzej Przybylski:

Bogactwo kościoła jest wyznaczone przez różne powołania i bardzo ważne jest jeżeli kościół ma pełnie stopni powołania. To są powołania ludzi świeckich, lektorów, powołania w stopniach święceń kapłańskich. Dlaczego to jest dla nas ważne? Przypominamy sobie o diakonijnej roli każdego człowieka wierzącego. Diakon to jest po prostu sługa. Nie jest to tylko etapem przejściowym do kapłaństwa. To jest warunek fundamentalny. Tak jak się buduje dom na fundamentach, a dopiero potem stawiamy ściany.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00. W jej trakcie odbyły się obrzędy święceń diakonatu, w których brało udział dwóch kandydatów: Mariusz Mroczkowski i Piotr Fedoryszak. Alumni złożyli przyrzeczenia, otrzymali błogosławieństwo biskupa oraz święcenia.

Był to również ważny dzień dla Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Kandydaci na diakonów właśnie w nim się kształcili. Jak mówi rektor seminarium ks. Grzegorz Szumera, ta chwila jest dla wszystkich istotna:

Myślę, że dzisiejszy dzień święceń diakonatu jest koronowaniem, ponieważ alumni przygotowywali się do tego dnia kilka lat. Ufamy, że za rok przyjmą święcenia prezbiteratu i zakończą formację, ale dzisiejszy dzień jest istotny i ważny, jest swego rodzaju zwieńczeniem.

Emocji nie kryją nowo wyświęceni diakoni. Jest to dla nich ważny dzień, jednak pamiętają również o swoich obowiązkach. Bycie diakonem to służba oraz wielka odpowiedzialność, mówi diakon Piotr Fedoryszak:

To przede wszystkim wielka radość. Staram się to przeżywać tak, żeby to była jednak służba. Nie chcę, żeby to był tylko kolejny punkt przed święceniami prezbiteratu, chcę służyć kościołowi i Chrystusowi. To jest wielka odpowiedzialność i wielka misja. Myślę, że z Panem Bogiem i jego pomocą uda mi się sprostać tym oczekiwaniom.

Pod koniec Mszy św. nowo wyświęceni diakoni podziękowali bp Andrzejowi Przybylskiemu oraz wszystkim swoim podopiecznym, którzy pomagali im w tej drodze.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego, kościoła częstochowskiego oraz rodziny diakonów.

W homilii bp Andrzej Przybylski nawiązał do postaci bp Stefana Wyszyńskiego oraz mówił o tym, że diakonem jest się przez całe życie.

WB

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content