Bp Antoni Długosz: Bóg się objawił, nie lekceważmy tego

W dniu uroczystości Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast w Polsce przeszły uroczyste pochody. Orszaku Trzech Króli nie mogło również zabraknąć w Częstochowie. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 14.00 Mszą św. w archikatedrze Świętej Rodziny. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz.

Bp Antoni Długosz podkreślił znaczenie uroczystości Objawienia Pańskiego::

– Podsumowuje wielką misję Pana Jezusa, który dzisiaj stoi przed nami nie tylko jako Bóg i zbawiciel swego narodu izraelskiego, ale tez wszystkich ludzi. Magowie, którzy przychodzą złożyć pokłon Panu Jezusowi, prezentują sobą różne narodowości, a w złożonych darach przypominają prawdę o Chrystusie, że jest Bogiem, królem i człowiekiem. Złoto symbolizuje króla, kadziło Boga, a mirra człowieka, który przez cierpienie jako Bóg człowiek zbawił i odkupił człowieka.

Bp Długosz zauważył też, że przemarsz Orszaku ulicami miasta jest znakiem wiary::

– Cieszę się niezmiernie, że będziemy również prowadzić wspaniałą katechezę przez nasze miasto w stronę Jasnej Góry. Dzieci przebrane w różne stroje będą dawać świadectwo o Panu Jezusie. To jest przykład jak można wyjść poza Kościół i ewangelizować. Tak jak magowie po spotkaniu z Panem Jezusem wracają do swoich krajów, by nieść prawdę o Bogu, który przychodzi na ziemię, tak i my swoją postawą będziemy dawać świadectwo, że Chrystus jest naszym Bogiem i zbawicielem.

W homilii Kaznodzieja wskazywał na rolę wędrujących za znakiem gwiazdy Mędrców, którzy otworzyli nam drogę do tajemnic objawionych w Chrystusie. Objawienie Pańskie to nie tylko wspomnienie kilku wydarzeń z Ewangelii, to zaproszenie dla nas do otwarcia drzwi Jezusowi, o co wołał św. Jan Paweł II na Mszy św. inaugurującej pontyfikat. Przed błogosławieństwem na zakończenie Mszy św. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej, podziękował bp. Antoniemu Długoszowi za służbę Kościołowi częstochowskiego – 6 stycznia w tym roku przypada bowiem 29. rocznica sakry biskupiej biskupa seniora.

Po Mszy św. z katedry wyruszył Orszak Trzech Króli, przechodząc Alejami, by dotrzeć na Jasną Górę,  gdzie złożono pokłon dzieciątku Jezus, zawierzając Bogu archidiecezję częstochowską. Obchody zakończył koncert kolęd w bazylice jasnogórskiej, poprowadzony przez  Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W tym roku w Częstochowie tradycyjny korowód organizowany i koordynowany był przez członków diecezjalnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Homilia bp. Antoniego Długosza: POSŁUCHAJ HOMILII

EG
Galeria: Radio Fiat

Złoto, kadzidło i mirra na alejach Częstochowy

Skip to content