Fot. Radio Fiat

Pismo Święte jest ważne dla każdego człowieka. W niedzielę 18 kwietnia, obchodzimy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Na Jasnej Górze o godz. 11 odprawiona została Msza św., w trakcie której zaproszeni lektorzy odczytywali fragmenty Pisma Świętego. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz, obchodzący tego dnia swoje 80. urodziny. Bp Antoni znany jest przede wszystkim z charyzmatu posługi wśród dzieci – nazywany jest „biskupem od dzieci”. Przez wiele lat występował w telewizyjnym programie Ziarno. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowo „Servire”, czyli „Służyć”. Przez lata pracy kapłańskiej szczególną opieką otaczał także osoby niepełnosprawne oraz zmagające się z uzależnieniami. Biskup jest autorem polskiej Biblii dla dzieci „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” oraz kawalerem Orderu Uśmiechu. Za 80 lat swojego życia bp Antoni Długosz dziękuje Bogu:

– Tak dziękuję bardzo, że Bóg chce, żebym już 80 lat żył. Cieszę się z tego, że wiem jak się nazywam. Chcę dalej służyć Bogu i ludziom.

Piąte już Narodowe Czytanie Pisma Świętego, kieruje uwagę na najważniejszą z ksiąg dla chrześcijan. Rozpoczyna też XIII Tydzień Biblijny, któremu przyświecają w tym roku słowa: Zgromadzeni na świętej wieczerzy. Celem czytania Pisma Świętego jest powracanie do nauk religijnych. To właśnie przez nie Bóg przemawia do człowieka. Jak mówi bp Antoni Długosz, to my jesteśmy odbiorcami Bożych słów::

Musimy pamiętać, że Pismo Święte to żywe słowa Boga skierowane do nas. W Starym Testamencie Bóg posługuje się osobami mającymi charyzmat apostolski, a później robi to przez swojego Syna, który przez słowa i czyny dokonał odkupienia każdego człowieka. Ważne jest, aby świętować przede wszystkim niedzielę, bo podczas niej spotykamy się z Bożym Słowem. Duchowni mając charyzmat kapłański odprawiają Mszę św. i składają Bogu Ojcu w ofierze Chrystusa i samego siebie. Pamiętajmy, aby Pismo Święte było przewodnikiem naszego życia.

Msza św. została odprawiona również w intencji siostry Aleksandry i siostry Eugenii z okazji jubileuszu 50-lecia zakonnego oraz w intencji motocyklistów. Uczestniczyli oni w Eucharystii w małej, reprezentacyjnej grupie. O oprawę muzyczną zadbał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”.

Homilii bp Antoniego Długosza można odsłuchać TUTAJ

WB/BPJG

Skip to content