Bp Przybylski: Kto nosi za życia szkaplerz dostaje obietnicę otwartego Nieba

W sobotę 16 lipca z okazji święta Matki Bożej Szkaplerznej, w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Częstochowie odprawiona została Msza św. Przewodniczył jej bp Andrzej Przybylski. Podczas Eucharystii zostały wręczone szkaplerze.

O historii szkaplerza oraz zakonów karmelitańskich mówi bp Andrzej Przybylski.

Góra Karmel to w Starym Testamencie góra proroka Eliasza. To właśnie na niej ów prorok walczył w imię czystości wiary i prawdziwego Boga z prorokami pogańskich bóstw. Po wielu latach na tej górze osiedlili się karmelici, by tam walczyć przez modlitwę i pokutę o czystość wiary. W 1251 roku takim zakonie św. Szymon Stock przeżył mistyczne widzenie – objawiła mu się Matka Najświętsza i dała mu szkaplerz, obiecując ochronę noszącym go. Owa wizja przełożyła się na odnowę życia karmelitańskiego. Obecnie nie tylko zakonnicy noszą szkaplerz, ale też osoby świeckie po to, by się powierzyć Matce Bożej.

Podczas homilii bp Andrzej mówił o swoich przemyśleniach, dotyczących tajemnicy szkaplerza (aby posłuchać całego kazania, kliknij tutaj).

– Kiedy myślałem o dwóch częściach szkaplerza, to stanął mi przed oczyma obraz dwóch kawałków materiału z obliczami Serca Jezusowego i Maryi. I te dwie części ducha Eliaszowego, o które prosił Elizeusz, to jakby te oblicza, dwa kawałki, które w szkaplerzu nosimy na sobie. Ale pomiędzy nimi są sznurki, spajające owe części. I to jest tak naprawdę tajemnica Eliasza, tajemnica Maryi, tajemnica szkaplerza i przede wszystkim – Jezusa, który jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem. I w nim są jakby te dwie części, które w każdym z nas Jezus i Maryja próbują tak związać, jak te sznurki.

O częstochowskim klasztorze Miłosierdzia Bożego i randze uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel mówi jedna z karmelitanek.

Klasztor, w którym dziś obchodzimy uroczystość, jest pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i Królowej Karmelu i jest usytuowany bardzo blisko Jasnej Góry. To było założenie sióstr fundatorek oraz ojców, byśmy były blisko Częstochowy i stanowiły zaplecze duchowe tego miejsca, byśmy modliły się za pielgrzymów, którzy przychodzą tam ze swoimi intencjami. Klasztor także z nazwy jest zakonem Maryjnym, dlatego dziś jest szczególny dzień, bo to właśnie 16 lipca można oddać się Maryi, przyjmując szkaplerz. Pomaga nam on w naśladowaniu Maryi i Jezusa w życiu codziennym.

Częstochowski Karmel założono z fundacji poznańskiej 28 kwietnia 1957 roku. Erygowany został dekretem z dnia 19 marca 1957 roku. Kaplicę Klasztoru Miłosierdzia Bożego otwarto i poświęcono 7 listopada 1982 roku.

LN

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content