Bp Przybylski odwiedził Hospicjum przy ul. Kopernika

11 lutego bp Andrzej Przybylski złożył wizytę osobom chorym, przebywającym w Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” przy ul. Kopernika w Częstochowie. Oprócz odprawienia Mszy św. bp Andrzej spotkał się także z wiernymi w mniej formalny sposób, przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” zostało oddane do użytku w czerwcu zeszłego roku, przez co tegoroczny Światowy Dzień Chorego jest obchodzony tutaj po raz pierwszy. Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, pod której auspicjami działa Centrum przy ul. Kopernika podkreśliła wyjątkowość dzisiejszego dnia:

Jest to wyjątkowy dzień dla nas i dla naszych pacjentów oraz personelu, bo jest on adresowany typowo do osób chorujących. W dzisiejszym dniu gościmy bp. Andrzeja, który wspólnie z naszymi kapelanami odprawił Mszę św. i namaścił pacjentów. Myślę, że umocni nas ta Eucharystia i słowa skierowane do nas przez Księdza Biskupa.

Fot. Radio Fiat

Po Mszy św. bp Andrzej udzielił wiernym sakramentu namaszczenia chorych oraz z okazji wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, rozdał wiernym pobłogosławione przez siebie różańce. Jest to drugie miejsce w Częstochowie, które odwiedził w związku z Dniem Chorego i jak sam podkreślił, podczas tego dnia chciał być pośród chorych:

W orędziu na 30. Światowy Dzień Chorego papież Franciszek nam biskupom i księżom przypomina, że troska o chorych to nie jest jakiś dodatek do naszego kapłaństwa czy posługiwania, ale to ma być coś codziennego i normalnego. Przynajmniej w tym dniu chcemy zostawić wszystkie swoje administracyjne prace (typowo biskupie) i zająć się tym, co też powinno być naszym bardzo ważnym zadaniem, czyli być pośród chorych. […] Nigdy nie zapomnijmy, że mamy się nimi opiekować, być blisko, przypominać, że też są ludźmi i potrzebują naszej miłości.

Bp Andrzej odwiedzi dzisiaj także Szpital Powiatowy w Radomsku, gdzie o godz. 15:00 będzie się modlił za całą służbę zdrowia. Spotka się tam również z pacjentami na tych oddziałach, gdzie z uwagi na obostrzenia sanitarne będzie to możliwe.

Skip to content