W tym roku 23 czerwca to nie tylko Dzień Ojca. Tego dnia we wszystkich szkołach zakończył się rok szkolny 2022/2023. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie uroczystość zakończenia roku i rozdanie świadectw poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Uczniowie i nauczyciele dziękowali za ten rok, który był czasem trudnym, ale dał wiele radości oraz wspomnień. Te zostaną z młodymi na długi czas. – Idąc za słowami św. Pawła, dziękujcie Bogu, niezależnie od położenia. Dzisiejszy dzień jest akurat położeniem radosnym dla wszystkich młodych ludzi – mówi bp Przybylski:

– Z jednej strony kończą taki całoroczny wysiłek pracy, chodzenia do szkoły, nauki, bardzo wielu zajęć – pewnie takich intensywnych, gdyż ogółem to wszystko sprawia, że rzeczywiście jest to spory trud dla młodych ludzi, ale niesłychanie ważny. Z drugiej strony przed młodymi czas wakacji, więc czas nie tyle odpoczynku fizycznego, ale także czasu własnego na odpoczynek i rekreację. Więc są różne powody do dziękczynienia. Oczywiście dzisiaj chcemy podziękować Panu Bogu przede wszystkim za światło mądrości, bo po to człowiek chodzi do szkoły – żeby zrozumieć świat i życie. Osobiście chcę się pomodlić nie tylko za każdego z tych uczniów, ale także za polską szkołę.

Liceum ciągle się rozrasta. Jak wspomina dyrektor placówki, Grzegorz Nawrocki, są plany na przyszłość:

– Dzisiaj zamykamy rok klas I—III. Jest to pewnego rodzaju podsumowanie zarówno dydaktyczne, jak i informacyjne. Zaczynamy Mszą św. dziękczynną za ten mijający rok szkolny. Jest to jednocześnie wydarzenie związane z modlitwą o dalszy rozwój szkoły, co wiąże się m.in. z dużymi inwestycjami, mocno rozbudowanymi działaniami prowadzonymi w tym roku ze względu na stopniowe zamykanie budowy docelowego budynku naszej szkoły przy ul. Kubiny. To w jakiś sposób również już nakłania nas do myślenia o przyszłości w nowym miejscu.

Bp Andrzej Przybylski w czasie homilii podkreślał, że dzisiejszego dnia towarzyszy uczniom jedno słowo, ważny znak, który dla ludzi wierzących ma wielkie znaczenie. Tym słowem jest „świadectwo”:

– Świadectwo. Oczywiście wszyscy wiemy, że trudno wymierzyć mądrość, że trudno jest tak dokładnie jednakową miarą wobec wszystkich wymierzyć wiedzę, stopień zaangażowania. Dlatego pewnie każde świadectwo szkolne ma jakieś pewnego rodzaju niedoskonałości. Jednak mimo wszystko jest jakiś znakiem podsumowania tego roku i chciałbym, aby wszyscy się z tego cieszyli. Dla tych, którzy mogą być mniej zadowoleni z tegorocznego świadectwa warto przytoczyć słowa św. Pawła przeczytane w dzisiejszym pierwszym czytaniu. Św. Paweł nie tylko chlubił się sukcesem. Nie tylko chlubił się misjami apostolskimi, ale na koniec swojego chlubienia powiedział: chlubię się ze swojej słabości.

– Tam gdzie jest twój skarb, tam będzie twoje serce. Jeśli na czymś ci zależy, jeśli naprawdę coś kochasz, to dasz temu serce – mówił bp Przybylski:

– Mimo, że to jest trudne do zdobycia; mimo, że to nie jest łatwe zadanie – to pierwsze pytanie, które dał uczniom Jezus w dzisiejszej Ewangelii chce zadać wam. Nie tylko o oceny, nie tylko o wymierne oceny na świadectwie, ale właśnie: czy dałeś w tym roku serce tej szkoły? Serce tej wiedzy, którą Pan Bóg chciał ci przekazać. Czy daliście serce swoim zadaniom i wyzwaniom, które w tym roku miały miejsce? To jest najlepsza miara wszystkiego, gdyż tam, gdzie nam na czymś zależy, dajemy swoje serce. Naprawdę Jezus chce nam powiedzieć, że miarą wszystkich ocen w życiu – zarówno tych w szkole jak i w relacjach oraz w zaangażowaniach jest nawet nie to, co osiągnąłeś; nie to, co wypracowałeś; ale to, ile dałeś serca.

Przed uczniami ponad 2 miesiące oficjalnych już wakacji. Będą mieć chwilę oddechu i relaksu. Uczniowie wrócą do szkół 4 września, ponieważ 1 września wypada w piątek.

Zakończenie roku szkolnego w KLO

Skip to content