Bp Przybylski: Zanim będziecie gwiazdą, bądźcie kroplą…

8 września Kościół obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazywane też świętem „Matki Bożej Siewnej”. Z tej okazji w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Bp Andrzej Przybylski przypomniał, że Narodzenie NMP jest jedną z najstarszych uroczystości odpustowych na Jasnej Górze:

Spotykamy się dziś na Jasnej Górze, na jednym z najstarszych odpustów Maryjnych. Niedawno obchodziliśmy imieniny Matki Bożej Częstochowskiej a dzisiaj obchodzimy jej urodziny. Urodziny bardzo ważne w całej tradycji Kościoła, bo wiemy, że Maryja stała się taką pierwszą „ziemią”, pierwszym miejscem na ziemi, po którym „stąpał” Zbawiciel po swoim wcieleniu.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele jasnogórskiego Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, które 8 września świętuje rocznicę założenia. Maria-Emanuel Dziemian, starsza Bractwa podaje, że historia Bractwa sięga jeszcze czasów przedrozbiorowych:

Świętujemy kolejną rocznicę powstania bractwa koronacyjnego, związanego z koronacją Cudownego Obrazu w 1717 roku. Nasze Bractwo zostało po wielu latach reaktywowane. Ze względu na to, że Narodzenie NMP jest też naszym patronalnym świętem, bo Bractwo powstało 8 września 1718 roku ,to też bierzemy udział w tych uroczystościach.

8 września polski Kościół obchodzi jeszcze jedną, ważną rocznicę. Tego dnia 75 lat temu Prymas Polski kard. August Hlond zawierzył Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. W uroczystościach brało wówczas udział ponad milion wiernych.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

Bp Andrzej Przybylski wspomina, że święto Narodzenia NMP było kiedyś bardzo ważnym świętem dla Częstochowy. Niestety, nasze lokalne i bardzo barwne tradycje związane ze świętowaniem Narodzenia są już echem przeszłości:

To święto było kiedyś obchodzone bardzo hucznie i z manifestacją zewnętrzną. Starsi częstochowianie pamiętają dekoracje naszych ulic, dekoracje domów. Dziś oczywiście te tradycje trochę zanikają. Uroczystości były związane z Częstochową, więc oczywiście włączyła się w nie Kapituła Archikatedralna, czyli wspólnota księży, która gromadzi się wokół kościoła „Matki Kościołów w Diecezji”, żeby przypomnieć sobie, że te narodziny Maryi to jest przygotowanie Kościoła i Częstochowy na przyjęcie do siebie, tak jak Maryja, wcielonego Boga.

Członkowie Kapituły Archikatedralnej / Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

W homilii bp Andrzej Przybylski przypomniał, że Matka Boża nie zawsze była nazywana Gwiazdą Morza. W nawiązaniu do tego zwrócił uwagę, że dzisiaj wszyscy chcieliby być gwiazdami:

Najpierw święci nazywali Maryję łacińskim słowem Stilla Maris, to znaczyło „kropla w morzu”. Ona była taka pokorna, taka mała. Prosta dziewczyna z Nazaretu, że Kościół ją nazywał taką cudowną kropelką. Ale w którymś momencie ktoś w tym słowie „stilla” zmieniła tą małą literkę „i” i zaczął Maryję nazywać Stella, Stella Maris – Gwiazda Morza. Ale w tym jest jakaś metoda, że żeby być gwiazdą, trzeba zacząć od kropli. A żyjemy w czasach, gdzie wszyscy chcą być gwiazdorami, ale nie chcą być kroplami. Wszyscy chcieliby dużo znaczyć, wszyscy chcieliby robić wielkie rzeczy, ale do nich się dochodzi pracą organiczna.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

Bp Przybylski kontynuuje, mówiąc o tym, że każde wielkie dzieło wymaga mnóstwa małej, pozornie nic nie znaczącej pracy:

Matka Boża Siewna przypomina nam wszystkim: zanim będziecie gwiazdą, bądźcie kroplą. […] Bo żeby być gwiazdą, trzeba być kroplą. Bo żeby był chleb, najpierw musi być ziarno. Bo żeby Kościół się rozwijał, potrzebuje codziennej pracy organicznej. […] Współtworzenia naszych małych wspólnot, małych parafii. A z tego dopiero zrodzą się wielkie plony. I to jest metoda, którą dzisiaj Matka Boża Siewna nam przypomina.

Metodę tą doskonale rozumiał kard. Stefan Wyszyński, który wszystkie swoje wielkie dzieła budował z małych cegiełek pracy organicznej.

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego:

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat
Skip to content