“Czerpiemy źródło prawdy z Chrystusa” – abp Wacław Depo podczas pielgrzymki Radia Maryja

Na Jasnej Górze, 10 lipca, rozpoczęła się Pielgrzymka Radia Maryja. Zgromadziła wokół siebie spore grono wiernych, którzy przyjechali do Częstochowy, by zanosić swoje prośby. Główne uroczystości pielgrzymkowe odbyły się w niedzielę 11 lipca.

Niedzielnej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, powiedział na czym polega fenomen Radia Maryja:

– Musimy ciągle odczytywać źródła dlaczego tu jesteśmy. Gdyby nie było tej obietnicy spełnionej przez Maryję, nie byłoby również Radia Maryja. Jest to przekaźnik nie tylko treści, ale też osoby. Ten fenomen bierze się stąd, że spotykamy się z Matką. To nie jest tylko symbol obrazu, do którego się schodzimy. Ta więź, która jest tu potwierdzona przez 30. pielgrzymkę musi stale wzrastać.

Abp Wacław Depo odniósł się również do sytuacji katolickich mediów. Metropolita częstochowski powiedział w jakim kierunku powinny one zmierzać:

– Będę podkreślał, żebyśmy wyzwolili się z rozdziałów i byli komplementarni. Komplementarność da nam jedność. Nie będziemy chodzić na jakieś kompromisy wobec innych środków przekazu, nawet za cenę współpracy finansów itd. Czerpiemy źródło prawdy z Chrystusa i z pomocą Ducha Świętego. Ludzie przybywający na pielgrzymkę Radia Maryja i którzy go słuchają to nie jest pokolenie zaprzeszłe. To tylko pokazuje ich wierność przez te wszystkie lata

Pielgrzymka Radia Maryja na Jasną Górę to już tradycja. Była to również okazja do świętowania 30 lat istnienia tego nadawcy. Radio zostało bowiem założone w 1991 roku. O celach pielgrzymki mówi O. Tadeusz Rydzyk:

– To, że pielgrzymujemy jest normalne. Przychodzimy do Matki Najświętszej tak, jak dzieci przychodzą do swojej Matki. To już 30. pielgrzymka, szybko zleciało. Liczę na następne i wierzę, że dalej będziemy tu przychodzić.

Hasłem pielgrzymki jest “Ewangelia Radosną Obietnicą”. Dyrektor Radia Maryja wyjaśnił również znaczenie tej myśli:

– Ta obietnica była dana przez Boga tuż po grzechu ludzi. Bóg się nimi nie znudził, tylko wyciągnął rękę i powiedział “oto Panna pocznie i porodzi syna”. Powiedział “położę nieprzyjaźć do szatana”, “ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Kto przyjmie Ewangelię będzie miał życie wieczne, będzie radość.

W pielgrzymce brali również udział przedstawiciele Polskiego Rządu. Była wśród nich m.in Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP. Wyjaśniła ona, jakie znaczenie dla Polski przez te 30 lat miało i ma Radio Maryja:

– To jest radio, które pomaga ludziom w najtrudniejszych momentach życia, ale i też w tych radosnych. Myślę, że wszyscy doceniamy to mówiące radio, to ciche radio, to radio, które daje wytchnienie od tego hałasu towarzyszącego nam na co dzień. To jest radio przede wszystkim modlące się w samochodzie, w domu, w chorobie. Towarzyszy ono wielu milionom Polaków i myślę, że za to powinniśmy dziękować.

Od 30 lat Radio Maryja odgrywa znaczącą rolę w sferze polskich mediów. To najpopularniejsza katolicka rozgłośnia radiowa na terenie naszego kraju. Zauważył to również Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości:

– Polska byłaby zupełnie inna gdyby nie Radio Maryja. Rola Radia Maryja jest znacznie głębsza niż tylko bieżące wydarzenia polityczne. To jest kwestia misyjności, formacji, milionów ludzi. Z mojego punktu widzenia ważny jest wymiar społeczny tego radia, to, że tak wiele osób potrafi się angażować. Bez tego nasza tkanka społeczna byłaby zupełnie inna. Te 30 lat, to wspaniałe 30 lat dla Polski.

Pielgrzymka Radia Maryja zgromadziła wokół siebie spore grono wiernych. Przybyli oni na Jasną Górę z różnych powodów. Dla niektórych to tradycja, a dla innych okazja do modlitwy w domu Matki Bożej. Zapytaliśmy pielgrzymów o ich wrażenia oraz powody przybycia do Częstochowy:

– Przyjechałam, żeby się dowartościować duchowo, żeby być bliżej Boga i pomodlić się za bliskich i znajomych.
– Zawsze tu z żoną przyjeżdżamy. Teraz żona jest chora i nie mogła przyjechać, ale ja z chęcią i radością przyjeżdżam do Częstochowy.
– Chciałam spotkać się z Maryją, chciałam tu po prostu być. Jestem tu 15 rok.
– Czułem, że muszę być tutaj, że to ten czas i pora. Jestem szczęślicy, że tu jestem.
– Ja słucham Radia Maryja, więc dlaczego miała nie przyjechać? Żałuję, że jestem tu piąty raz, a to już trzydziesta pielgrzymka.
– Przyjechałem tu, żeby ofiarować za zdrowie, szczęście rodziny i śmierć brata.

Pielgrzymka Radia Maryja rozpoczęła się 10 lipca o godz. 17.00 od Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie. Później pielgrzymi uczestniczyli w modlitwie różańcowej oraz w Apelu Jasnogórskim. Drugi dzień rozpoczął Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. O 11.00 odprawiono Mszę św. Pielgrzymka zakończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.

WB/KG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content