Częstochowska ikona na znaczku pocztowym

Obraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w jej jasnogórskim wizerunku, znalazł się na znaczku Poczty Polskiej, zamykającym serię znaczków „Patroni Polski”. Emisja zostanie uroczyście wprowadzona do obiegu na Jasnej Górze 3 maja.

Tegoroczny znaczek, autorstwa Bożydara Grozdewa, został utrzymany w konwencji właściwej dla całej serii, zapoczątkowanej w 2018 roku wizerunkiem św. Stanisława Kostki. Walor prezentuje jasnogórski cudowny obraz Maryi w sukni brylantowo-diamentowej z XVII wieku w koronach, będących darem papieża Jana Pawła II z 2005 roku. Na kopercie FDC znalazł się widok Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze z XIX w. według ryciny Maksymiliana Cercha, a w datowniku wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej z repliką korony ofiarowanej przez papieża Klemensa XI w 1717 roku.

Od wieków w Polsce cześć oddawana Maryi, matce Zbawiciela, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najsilniejszych nabożeństw wśród Polaków. Poczta Polska, podsumowując wszystkich głównych świętych patronów Polski, wydaje w tym roku znaczek poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski w Jej jasnogórskim wizerunku. Nasz najnowszy znaczek powstał oczywiście w ścisłej współpracy z Zakonem Paulinów. Na Jasnej Górze planujemy również uroczyście wprowadzić go do obiegu 3 maja tego roku, dokładnie w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Znaczek przygotowaliśmy w nakładzie 117 tysięcy sztuk, więc mam nadzieję, że wszyscy chętni będą mogli go kupić w naszych placówkach lub w internetowym sklepie filatelistycznym. Ciekawostką jest też druga forma wydawnicza, którą przygotowaliśmy dla klientów, a mianowicie znaczek z przywieszką, na której znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej tłoczony na złotej folii. Ta forma wydawnicza jest numerowana i będzie dostępna w sprzedaży w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej w specjalnym folderze filatelistycznym w nakładzie 9 tysięcy sztuk – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

W ramach serii prezentującej wszystkich głównych patronów Polski ukazały się znaczki ze świętym Stanisławem Kostką (2018), świętym Wojciechem (2019), świętym Andrzejem Bobolą (2020) oraz świętym Stanisławem ze Szczepanowa, biskupem i męczennikiem (2021).

Dawna tradycja wiązała powstanie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ze św. Łukaszem, jednak najnowsze badania wykazały, że obraz powstał w II poł. XIII wieku na Bałkanach. Został namalowany temperą na deskach lipowych oklejonych płótnem i zagruntowanych. Mierzy 121,8 cm wysokości i 81,3 cm szerokości. Wizerunek przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku i został stworzony w typie Hodegetrii (gr. Wskazująca Drogę). W 1384 roku obraz został przywieziony z Węgier do Polski przez św. Jadwigę Andegaweńską i przekazany Paulinom na Jasną Górę. Po napadzie na sanktuarium w roku 1430 na obrazie – na policzku i szyi Matki Bożej – pozostały charakterystyczne rysy. Od XVII wieku obraz jest przyozdabiany koronami na skroniach Maryi i Dzieciątka oraz dekorowany sukniami wotywnymi z drogich precjozów składanych na Jasnej Górze w charakterze wotów. Po cudownej obronie klasztoru w roku 1655 i lwowskich ślubach króla Jana Kazimierza w roku następnym, wizerunek jasnogórski stał się wyobrażeniem Maryi Królowej Polski. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany koronami papieskimi Klemensa XI.

 

Źródło: ekai.pl

Skip to content