Dziękczynienie za życie i dzieło św. Jana Pawła II

Źródło fot.: Biuro Prasowe Jasnej Góry

– Czas najwyższy, abyśmy wydorośleli i zdobyli się na wspólny wysiłek moralny i powszechną mobilizację sumień, albowiem, jak uczył nas św. Jan Paweł II: Polska woła do nas dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia – mówił podczas Apelu Jasnogórskiego abp Wacław Depo. Wieczorna modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej stanowiła na Jasnej Górze jeden z najważniejszych punktów obchodów 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Wcześniej odprawiona została Msza św., w której udział wzięli m.in. uczestnicy Częstochowskiego Marszu Papieskiego. Uroczystości uwieńczyła procesja światła pod znajdujący się na Wałach pomnik papieża Polaka.

– Kiedy już nie ma wśród nas od 18 lat, doświadczalnej wprost obecności Ojca Świętego, którego sam Bóg potwierdził znakami i cudami we wspólnocie świętych Kościoła, czas najwyższy, abyśmy wydorośleli i zdobyli się na wspólny wysiłek moralny i powszechną mobilizację sumień, albowiem jak uczył nas św. Jan Paweł II w Skoczowie – Polska woła do nas dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia, o ład moralny – mówił abp Depo. Metropolita częstochowski podkreślał, że wbrew pozorom praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj: „pod hasłami tolerancji w życiu publicznym i w środkach społecznego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja. Czas próby polskich sumień trwa”.

Abp Wacław Depo prosił Maryję, by nas wspomogła „byśmy świadomi tych słów, wobec Chrystusowego krzyża, zrobili dogłębny rachunek sumienia: dokąd idziemy, w którą stronę podążają nasze sumienia” i apelował: „niech z naszego polskiego krajobrazu formowania sumień i wychowania dzieci i młodego pokolenia zniknie blichtr zastępczych reportaży i półprawd, które agitują za rozdziałem Kościoła od narodu polskiego”.

Metropolita częstochowski podkreślał też, że „sługa sług bożych przypominał nam, że Jasnogórskie Śluby Narodu, to polska karta praw człowieka i praw niepodległego narodu, a ich wypełnienie stanowi warunek zachowania naszej polskiej tożsamości w Europie i świecie”.

Po Apelu tysiące pielgrzymów i wiernych Częstochowy przeszło w procesji światła pod znajdujący się na Wałach pomnik papieża z Polski, gdzie przypomniane zostały jego słowa zawierzenia z 1983 r. i gdzie zgromadzeni odśpiewali hymn VI Światowych Dni Młodzieży „Abba Ojcze”, delegacje władz państwowych, samorządowych oraz przedstawiciele ruchów i wspólnot złożyły kwiaty.

Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski dziękował wszystkim, którzy „teraz mówią w imieniu Jana Pawła II” i zachęcał, by pozostał on w naszych sercach.

O 20:00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św., w której udział wzięli także uczestnicy Częstochowskiego Marszu Papieskiego.

– Ubolewamy, ale nie dziwimy się, że szatan atakuje papieża. Do rozbudzenia szatańskiej nienawiści nie potrzeba byłoby całości papieskiego nauczania, ale wystarczyłaby już tylko ta jedna homilia wygłoszona w Warszawie, podczas której wołał z mocą o Ducha Świętego: niech zstąpi Duch Święty i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi – mówił o. Rafał Wilk. Podprzeor Jasnej Góry zauważył, że „Bóg wysłuchał wołania swego świętego sługi, odnowił oblicze tej polskiej ziemi, ale nie tylko polskiej”. Dodawał, że „kiedy Pan Bóg daje, to Jego dary są przeobfite”. – Zadrżał szatan i berło wysunęło mu się z rąk, upadł ateistyczny komunizm. Szatan przez Jana Pawła II za dużo stracił, żeby nie chciał temu wielkiemu prorokowi nie zmiażdżyć, chociażby pięty – mówił paulin i modlił się: „Maryjo przez Twoje wstawiennictwo dziękujemy Bogu za życie i dzieło Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Prosimy, wejrzyj z upodobaniem na tych, którzy tutaj przyszli, by dawać świadectwo prawdzie”.

Modlitwa wdzięczności za życie i świętość Jana Pawła II trwa na Jasnej Górze cały dzień.

Źródło: BPJG

Galeria: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dziękczynienie za życie i dzieło św. Jana Pawła II

Skip to content