„Zamiast narzekać, wstańcie z kanapy i zacznijcie go zmieniać” – mówił papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Zmiany warto jednak zacząć od siebie, pogłębiając wiarę przez nawiązanie relacji z Bogiem. W czasie Wielkiego Postu pomóc w tym może Ekstremalna Droga Krzyżowa, która odbędzie się 8 kwietnia.

O szczegółach mówi Janusz Wojtyna, koordynator tras św. Judy Tadeusza oraz św. Huberta:

– Ekstremalna Droga Krzyżowa to projekt, który powstał ponad 10 lat temu w środowisku młodzieżowym. Początkowo inicjatywa dedykowana była młodym mężczyznom, ale później „rozlała się” na całą Polskę. Obecnie jest to projekt ogólnoświatowy. EDK zawsze odbywa się z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową. Należy przejść nocą przynajmniej 40 km. Idzie się w cieszy, skupieniu oraz z rozważaniami, które są specjalnie przygotowane. Na EDK wyrusza się po Mszy św. o godz. 20.00.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to rozważanie Misterium Męki Pańskiej w formie modlitewnej wędrówki. W trakcie nocnego marszu uczestnicy mają czas na refleksje oraz indywidualne spotkanie z Bogiem:

– Myślę, że jest to piękne ubogacenie rekolekcji wielkopostnych. Zachęcam też, aby na Ekstremalną Drogę Krzyżową zabrać ze sobą krzyż. To symbol, ale nie raz pomaga przezwyciężyć trudności.

W rejonie częstochowskim chętni do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wybrać mogą spośród dziewięciu tras.

ABK

Skip to content