Ich śmierć ocaliła człowieczeństwo – rusza peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów

Źródło fot.: BP KEP

Dwa tygodnie po uroczystej beatyfikacji rodziny Ulmów relikwie męczenników rozpoczną peregrynację po całym kraju. Pierwszym miejscem, do którego zawitają ikony, będzie archidiecezja częstochowska.

Peregrynacja rozpocznie się w niedzielę 24 września, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Peregrynacja relikwii rodziny Ulmów wpisuje się w jeden z etapów przygotowań do nadchodzącej peregrynacji obrazu Marki Bożej Jasnogórskiej.

– Bardzo się cieszymy, że Ulmowie będą w Tajemnicy daru relikwii na Jasnej Górze w czasie ogólnopolskiej pielgrzymki w dniach 23-24 września. Z Jasnej Góry przyjmiemy ten dar w pięciu innych ośrodkach naszej archidiecezji, m.in.: w Radomsku, Wieluniu czy Pajęcznie. Będzie to dla nas kolejny etap przygotowań, poprzez ich wstawiennictwo, do przyszłej peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Heroiczna postawa Rodziny Ulmów pokazuje, że poświęcenie własnego życia dla ratowania innego jest symbolem poświęcenia, jakiego Chrystus dokonał na krzyżu.

– Zdawali oni sobie sprawę z zagrożenia, jakie mogą im przynieść kolejne dni życia. Mimo to poświęcili się i dlatego zginęli razem. Współcześnie określa się to mianem śmierci, która ocaliła człowieczeństwo – dodał abp Wacław Depo.

W uroczystej beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej (diecezja przemyska) uczestniczyło blisko 30 tys. wiernych, a za pośrednictwem telewizji oraz Internetu – ok. miliona osób. Peregrynacja relikwii w archidiecezji częstochowskiej będzie trwać do ostatniej soboty września. Później ikony będą wędrować w diecezji sosnowieckiej.

BNO

Skip to content