„Im bardziej cierpicie, tym bliżej jesteście Boga…” – bp Andrzej Przybylski podczas pierwszej dekanalnej pielgrzymki chorych

Osoby chore i cierpiące zawsze są w centrum uwagi Kościoła. Wspólnota wierzących zawsze stara się ich wspierać w różny sposób, m.in. materialnie. Na pewno jednak niezwykle ważna jest modlitwa w ich intencji, a taka zanoszona jest w trakcie dekanalnych pielgrzymek chorych. W piątek, 15 września czyli wspomnienie Matki Bożej Bolesnej w parafii św. Wojciecha w Częstochowie spotkały się dekanaty: NMP Jasnogórskiej w Częstochowie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, św. Wojciecha w Częstochowie, miedźnowski, mstowski, mykanowski i truskolaski. Uroczystej Mszy św. o godzinie 11:00 przewodniczył i wygłosił homilię bp Andrzej Przybylski.

Są dwa powody, dla których pielgrzymki chorych odbywają się właśnie w tych dniach, jednym jest dzisiejsze wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, a drugim wczorajsze święto Podwyższenia Krzyża Świętego…– mówił przed piątkową Eucharystią biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej:

Chcemy razem z chorymi się modlić z jednej strony, żeby wesprzeć to ich dźwiganie krzyża, żeby dodać im otuchy, żeby pokazać, że w tym cierpieniu jest jakiś sens, choć po ludzku oczywiście to strasznie boli i jest trudne. A z drugiej strony też tych chorych bardzo mocno poprosić o to, żeby dar swojego cierpienia, dar swojej ofiary rzeczywiście odnieśli do tych rzeczywistości, które bardzo tego potrzebują. To, co papież Franciszek ciągle nam przypomina, żebyśmy nigdy chorego i choroby nie traktowali jak problem. Tylko chorego, jak człowieka, jak naszą siostrę i brata, a ofiarę i cierpienie też jako pewną możliwość ofiarowania dla dobrych rzeczy. Dzisiaj wiemy jak światu potrzeba nawrócenia, wiemy jak światu potrzeba pokoju, zgody między ludźmi i myślę, że to jest wielkie zadanie też dla ludzi cierpiących.

Chorzy mają swoje zadanie, ale również i my pielgrzymując z nimi jesteśmy zobowiązani wypełnić swego rodzaju misję – dodał bp Andrzej Przybylski:

Te pielgrzymki mają takie dwa zadania. Z jednej strony chcemy w imieniu samego Jezusa powiedzieć, że Jezus jest razem z nimi, że cierpi razem z nimi, że chce ich wspomagać, uzdrawiać, bo też i o tym trzeba powiedzieć, że modlimy się też w tych sanktuariach maryjnych o dar uzdrowienia. I ja mocno w to wierzę, że każdy, kto uczestniczy w takiej pielgrzymce, na pewno przez Pana Boga jakoś jest uzdrowiony. Nie zawsze tak jakby chciał, nie zawsze w sposób widoczny, bo dla nas największym uzdrowieniem jest to uzdrowienie duchowe i wewnętrzne, czyli nabranie siły. Wierzę w to, że po takich pielgrzymkach nawet jeśli ktoś fizycznie nie zostanie uzdrowiony, to na pewno Bóg go dotyka takim uzdrowieniem wewnętrznym.

W homilii kaznodzieja podkreślił, jak pięknym świadectwem może być choroba, która przybliża nas do Boga:

Wiecie, że na tym polega wiara. Kiedy można o sobie powiedzieć, że jesteśmy wierzący? Czy tylko wtedy, kiedy odmówimy jakieś modlitwy? Czy tylko wtedy, kiedy będziemy chodzić do kościoła? Przyjmować Komunię Świętą? Tak, to są bardzo ważne elementy naszej wiary, ale człowiek staje się wierzący, kiedy przestaję myśleć i patrzeć na świat tylko po ludzku, a zaczyna patrzeć na tę rzeczywistość po Bożemu. Jesteście tutaj, my jesteśmy też tutaj, dlatego, że poczuliście ludzkie ograniczenia naszego życia, bo one bardzo bolą. Po ludzku musimy sobie czasem powiedzieć, nie jest łatwo. I nie lubimy czasem, jak ktoś nas tak pociesza: – a nie martw się dobrze będzie… My wiemy i nie zakłamujemy tego. To jest i boli, jak człowiek nie może zaopiekować się sobą, jak ciągle musi prosić kogoś, systemy i procedury służby zdrowia. Jak w końcu zostaję czasem z tym wszystkim sam, to jest bardzo trudne. Pan Jezus wcale nie zakłamuje tej ludzkiej rzeczywistości. Ale chce nas zapytać, jeśli we Mnie wierzycie, to czy tylko po ludzku chcecie to ogarnąć? Czy tylko po ludzku chcecie patrzeć na swoje cierpienie, ale też i kiedyś na swoje umieranie? A może w tym jest jakiś sam zamysł Boży? A może warto, tak jak Pan Jezus powiedział swojemu Ojcu w niebie: jeśli możliwe Ojcze to oddal ode mnie to cierpienie, ale jeśli trzeba, to daj mi siłę, żebym umiał to wypełnić.

Posłuchaj homilii bp. Andrzeja Przybylskiego tutaj.

Na zakończenie Eucharystii zebrani przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Drugą z tegorocznych pielgrzymek zaplanowano na wtorek, 19 września o godzinie 11:00 w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył będzie również bp Andrzej Przybylski. Kolejne spotkania odbędą się w Gidlach, Rozprzy, Praszce, Wieluniu oraz Żarkach-Leśniowie.

Galeria fot. Radio Fiat

Pierwsza dekanalna pielgrzymka chorych

Skip to content