Inauguracja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

hg„Panie spraw, byśmy byli jedno!” – te słowa szczególnie wybrzmiały dziś w kościele Najświętszego Imienia Maryi. Rozpoczął się bowiem Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ten szczególny czas, który potrwa do 25 stycznia, zainaugurowała Msza Św, której przewodniczył abp Wacław Depo.

W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele bratnich wyznań chrześcijańskich: ks. Adam Glajcar, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie i ks Tadeusz Władysław Ratajczyk, proboszcz mariawickiej parafii św. Magdaleny w Gniazdowie

Ks. Jarosław Grabowski, który powitał przybyłych, podkreślił, że nie tylko razem się modlimy, ale także chcemy coraz lepiej się poznawać, by wobec trudnych wyzwań wypowiadać się jednym głosem.

Częstochowskim obchodom tygodnia ekumenicznego towarzyszyć będą słowa z listu św. Pawła do Koryntian „Czy Chrystus jest podzielony?”. To właśnie do nich nawiązał w homilii Arcybiskup Wacław Depo i apelował, by człowiek nie uzależniał swojej wiary od społecznych nastrojów, czy sytuacji historycznej – żyjemy w świecie, w którym usiłuje stworzyć się wrażenie, że wszystko jest względne, że również prawdy wiary, które budują na Chrystusie zależą od sytuacji historycznej i ludzkiej wolności. Dobitnym tego przykładem jest nie tylko debata historyczna i telewizyjna, co wojna światopoglądowa w temacie gender.

Metropolita częstochowski przypomniał też, że Tym, który jednoczy jest  Duch Święty – Nie można dopuścić do tego, by w naszych wspólnotach zamilkł głos Ducha Świętego, Ducha Prawdy, a upowszechniła się mentalność powierzchownej pseudo religijności, która mówi, że szuka człowieka, pozbawiając Boga miejsca w ludzkim życiu – powiedział abp Depo.

 

W ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan odbędą się także ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, panel dyskusyjny oraz ekumeniczne kolędowanie.