„Jako człowiek masz prawo się bać” – rekolekcje w parafii św. Kazimierza Królewicza

W parafii św. Kazimierza Królewicza w niedziele, 17 marca rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Trwają cztery dni, a nauki rekolekcyjne głosi ks. dr Błażej Małolepszy, wykładowca Instytutu Teologicznego, posługujący na co dzień w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie.

Ks. dr Łukasz Połacik proboszcz parafii św. Kazimierza, zwracał uwagę na fakt, że rekolekcje powinny być czasem przemiany i szansą na kolejne nawrócenie oraz zobaczenia działania Pana Boga w naszym życiu:

– Bardzo lubię mówić o tym, że to jest święty czas, bo faktycznie to jest czas naszej przemiany. Każde rekolekcje są szansą, bo możemy być na wszystkich nabożeństwach, tak jak i my księża, przeżywamy rekolekcje, możemy je przeżyć, możemy je odprawić, ale ich w ogóle nie przeżyć. Tak samo dla każdego z nas jest to po prostu czas szansy na kolejne nawrócenie. My tego bardzo potrzebujemy, tego zatrzymania i wniknięcia trochę w głąb siebie, ale przede wszystkim zobaczenia w naszym życiu działania Pana Boga.

Ks. dr Błażej Małolepszy mówił o wyjątkowym czasie rekolekcji oraz jaki jest plan na tegoroczne rekolekcje w parafii św. Kazimierza:

– Rekolekcje to taki wyjątkowy czas, kiedy zatrzymujemy się trochę w biegu naszego życia, w naszej codzienności, żeby po prostu posłuchać bardziej Pana Boga, żeby z nim trochę bardziej pobyć, żeby usłyszeć to, co on ma nam do powiedzenia. Tak jest też plan naszych rekolekcji. Bardzo prosty, że chcemy zatrzymać się przy jego słowie i odczytać je na nowo, odnieść je do swojego życia, do swojej codzienności, potraktować jako pewnego rodzaju Bożą wskazówkę do tego, jak mamy czynić, żyć i wybierać, żeby żyć pięknie, lepiej oraz bardziej w Bożej łasce.

Duchowny podczas nabożeństwa podkreślał, że czas Wielkiego Postu to czas, jaki Jezus daje nam, aby wydał on konkretne owoce nienawrócenia w życiu człowieka:

– Rozpoczynamy w Kościele ostatni etap naszej wielkopostnej drogi. Piąta niedziela Wielkiego Postu. Przyznacie, że czas biegnie bardzo szybko. Nie tak dawno, jeszcze Święta Bożego Narodzenia, a już na horyzoncie widać Niedzielę Palmową i Wielkanoc. Ten czas rekolekcji ma nas przygotować do tego, żebyśmy dobrze przeżyli Paschę Pana i razem z nim, przeszli ze śmierci do życia w Bogu. Po to jest ten czas, po to nam Pan Bóg ten czas daje, po to Pan Bóg mnie, prostego księdza stawia w waszej wspólnocie, żebyśmy razem ten czas przeżyli, żeby ten czas wydał konkretne owoce nawrócenia w naszym życiu.

Ks. Małolepszy wyjaśniał również tradycję zakrywania Krzyża Świętego w Kościołach podczas Wielkiego Postu:

– To jest bardzo stary zwyczaj, który od początku Chrześcijaństwa w Kościele istnieje. Kiedy właśnie rozpoczynaliśmy czas Wielkiego Postu, na początku krzyże zasłaniano dlatego, że na nich nie było Chrystusa ukrzyżowanego, ale w pierwszych wiekach umieszczano na krzyżu Chrystusa zmartwychwstałego w koronie, Chrystusa zwycięzcę. Dlatego ten krzyż zasłaniano, ponieważ rozpoczynaliśmy czas rozważania męki, a nie zwycięstwa Pana.

Na przykładzie Jezusa kapłan zaznaczył, że jako ludzie mamy prawo się bać, oraz że chrześcijaństwo nie polega na braku strachu:

– Wiemy, że Jezus jest Bogiem, ale jest też prawdziwym człowiekiem. Wie, jaki jest cel jego misji. Wie, że za chwilę będzie wchodził w tajemnicę męki. To, co jest w nim ludzkie w obliczu śmierci, paraliżuje go. Jezus wie, że będzie odrzucony przez ludzi i zamordowany na krzyżu. Jednak nie wycofuje się, pokazuje nam, że i ty możesz się czasem bać. Chrześcijaństwo nie polega na tym, że człowiek się niczego nie boi. Tak ufając, że nie czuje strachu. Jako człowiek masz prawo się bać, ponieważ nawet sam Jezus się bał. Jezus się bał. Lęk jest wpisany w ludzkie życie. Czasem masz prawo się bać o siebie, o swoich bliskich, o to, co będzie, ale z tym lękiem idź do Jezusa.

Czas Wielkiego Postu, czyli 40 dni szczególnej modlitwy, skłaniać ma nas do refleksji nad własnym postępowaniem w celu właściwego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych. Pomagają w tym rekolekcje wielkopostne skierowane zarówno do osób dorosłych, jak i najmłodszych wiernych.

Posłuchaj homilii Ks. dr Błażeja Małolepszego tutaj

EG

Fot: Radio Fiat

Skip to content