Tygodniki katolickie odpowiadają na zarzuty kierowane pod adresem polskiego papieża. W najbliższych numerach “Gościa Niedzielnego”, “Niedzieli” i Tygodnika “Idziemy” ukaże się specjalny dodatek. Zawiera on rzeczową polemikę z oskarżeniami o rzekome lekceważenie przez Jana Pawła II skandali pedofilskich w Kościele.

Te zarzuty nie mają potwierdzenia w faktach – mówi redaktor naczelny tygodnika “Niedziela”, ks. dr Jarosław Grabowski:

Jesteśmy przekonani, że takie szerokie podejście do tematu, zarysowanie tego kim jest Jan Paweł II dla nas, co zrobił, co powiedział i jak bardzo był stanowczy wobec tego przestępstwa jakim jest pedofilia, potwierdza bezpodstawność oskarżeń. Mam nadzieję, że pozwoli zrozumieć czytelnikom intencje jakie za tymi oskarżeniami stoją.

Oczernianie św. Jana Pawła II ma na celu zniszczenie jego autorytetu – twierdzi zastępca redaktora naczelnego “Gościa Niedzielnego”, Bogumił Łoziński:

Pojawia się oczywiście takie tłumaczenie, że chodzi o prawdę, że prawdę trzeba odkryć i pokazać. Jak najbardziej. Tylko, że w tych wszystkich zarzutach nie ma prawdy. Dlatego, że są to pomówienia. W związku z tym, to musi być mniej lub bardziej świadomy atak na papieża po to, żeby zniszczyć ten autorytet do którego my się bardzo często odwołujemy.

Specjalny dodatek, (który ukaże się w najnowszych numerach trzech tygodników katolickich), jasno ukazuje działania papieża w walce z dramatem pedofilii w Kościele – mówi redaktor naczelny Tygodnika “Idziemy”, ks. Henryk Zieliński:

Jest tam omówione m.in. to jakie argumenty brano pod uwagę za świętością Jana Pawła II. Pokazujemy pewną ahistoryczność zarzutów, które padają. Pokazujemy także postawę i zasługi Jana Pawła II w zwalczaniu pedofilii na tle epoki, wskazując jak bardzo papież wyprzedzał wręcz to, co się działo w świecie i w prawie karnym w tamtych czasach.

Oszczerstwa na temat świętego papieża niszczą jego wizerunek, szczególnie w oczach młodzieży – dodaje ks. Henryk Zieliński:

Całe pokolenie dzisiejszych 25-latków nie pamięta osobiście Jana Pawła II. W związku z tym jest niebezpieczeństwo, że te wszystkie oszczerstwa tym łatwiej do nich przylgną. Już teraz widzimy, że Jan Paweł II dla współczesnej młodzieży staje się postacią ‘memiczną’. Formułowane są na jego temat memy, pewne żarty. Dla nich powoływanie się na Jana Pawła II wydaje się być czymś śmiesznym i nie na miejscu.

Ataki na św. Jana Pawła II są częścią współczesnego sporu cywilizacyjnego – mówi zastępca redaktora naczelnego “Gościa Niedzielnego”, Bogumił Łoziński:

Piszemy w szerszym kontekście o takim sporze cywilizacyjnym, który w tej chwili odbywa się na całym świecie i w tym sporze postać Jana Pawła II bardzo przeszkadza środowiskom liberalno-lewicowy i stąd te ataki.

Osobiste spotkania z polskim papieżem utwierdzają w przekonaniu o jego świętości – dodaje redaktor naczelny tygodnika “Niedziela”, ks. dr Jarosław Grabowski:

Wiem, że są głosy, które mówią, że bronicie “swojego”, ale my bronimy świętości, bronimy człowieka, z którym ja osobiście spotykałem się dosyć często podczas studiów rzymskich. Osobiście do świętości Jana Pawła II byłem, jestem i będę bardzo przekonany.

W bezpłatnym dodatku, dziennikarze odważnie podejmują trudne tematy w szerokim kontekście – zapewnia ks. dr Jarosław Grabowski:

Przesłanie tego dodatku jest jedno. Zarzuty stawiane Janowi Pawłowi II nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami – są opiniami, które nie wytrzymują konfrontacji z faktami. Ukazujemy problem z wielu perspektyw, jakby nie uciekamy od trudnych zagadnień wskazujemy kontekst cywilizacyjny.

W specjalnym dodatku: “Jan Paweł II – Odkrywamy Prawdę”, który ukaże się w najnowszych numerach “Gościa Niedzielnego”, “Niedzieli” oraz Tygodnika “Idziemy”, znajdziemy artykuły m.in. takich publicystów jak: Milena Kindziuk, Grzegorz Polak, Grzegorz Górny, Bronisław Wildstein oraz ks. Dariusz Kowalczyk.

źródło: Krzysztof Jędrasik (Radio Warszawa)

Skip to content