„Nie byłoby papieża-Polaka, gdyby nie było Twojej wiary… Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kard. Stefan Wyszyński” – taką wystawę od 25 sierpnia będzie można zobaczyć na Jasnej Górze. Prezentacja ekspozycji to kolejny element wpisujący się w czas przygotowań do beatyfikacji Prymasa, która odbędzie się już 12 września.

Izabela Tyras, dyrektor biura prasowego Jasnej Góry zapowiada, że prezentowane będą niezwykłe eksponaty – przede wszystkim sukienka milenijna, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej:

– To oczywiście świadek wydarzeń z 1966 roku. Inicjatorami wykonania tej sukni byli ojcowie paulini, ale Prymas Wyszyński oczywiście patronował temu projektowi. 3 maja 1966 roku poświęcił suknię przy udziale abp. Karola Wojtyły. Są też korony milenijne, a także kopia złożonego wtedy Milenijny Akt Oddania Polski Matce Bożej w Macierzyńską niewolę miłości za wolność kościoła w Polsce i na świecie.

Przypomnijmy, że oryginał aktu na co dzień znajduje się w specjalnej tubie umieszczonej obok Cudownego Obrazu. Na wystawie zobaczymy więc jedynie kopię dokumentu, choć odwzorowaną z niezwykłą precyzją:

– Ten akt ponawiany był w 2016 roku, kiedy obchodziliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski. Oczywiście zobaczymy na tej wystawie jeszcze inne rzeczy związane z Prymasem Wyszyńskim. To m.in. piuska kardynalska, kapelusz kardynalski, pocztówki, podpisane ręcznie obrazki oraz wiele innych eksponatów, związanych z człowiekiem niezwykłej miary.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 25 sierpnia o godz. 11.30 w nowej części Bastionu św. Rocha na Jasnej Górze.

ABK

Skip to content