Już wkrótce XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Po raz 14. na Jasną Górę pielgrzymować będą muzycy kościelni, aby przed obliczem Matki Bożej złożyć jej podziękowania za doznane łaski oraz zawierzyć swoją posługę dla Kościoła. Pielgrzymce, która odbędzie się w sobotę 18 listopada, przyświecać będą słowa „Wierzę w Jeden, Święty, Powszechny, Apostolski Kościół”.

Do udziału w spotkaniu na Jasnej Górze zaproszeni są wszyscy muzycy kościelni, a w szczególności: dyrygenci, organiści, chóry, schole liturgiczne, kantorzy i zespoły wokalno-instrumentalne działające w parafiach diecezji. Dlaczego ta pielgrzymka jest bardzo istotna dla wszystkich posługujących muzycznie w Kościele wyjaśnia o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych:
– To doroczne spotkanie jest bardzo ważne, bo możemy jako bracia i siostry muzycy Kościoła nie przypatrzeć się naszemu powołaniu, bo powołanie daje Bóg. Pracę sobie może wybrać każdy z osobna, funkcję daje pracodawca, ale powołanie daje Bóg. I oczywiście posługa Kościoła ma ten szczególny wymiar. Trudno się też muzykom dorobić w jakiś sposób, bo wiadomo, że nie ma takiej możliwości na dużą skalę, ale kiedy wielu podejmuje pracę w szkołach, w różnych instytucjach i mają doświadczenie, przygotowania muzyczne, liturgiczne, też mogą w ten sposób służyć Kościołowi poprzez swoją posługę, każdego dnia.

Całodzienny program pielgrzymki wypełniony jest przede wszystkim wspólną modlitwą, z centralnym jej punktem, czyli Eucharystią, a także spotkaniami i oczywiście akcentami muzycznymi:
– Spotkanie rozpoczynamy o godzinie 10.00 liturgią pokutną w Sali Papieskiej, gdzie będziemy mogli doświadczać miłosierdzia Bożego, doświadczając też we wspólnocie Kościoła, podczas tej liturgii przyjścia Chrystusa, który przechodzi odpowiedzieć na nasze grzechy swoim przebaczeniem. To jest ten bardzo ważny początek, kiedy możemy oczyszczonym sercem stanąć przed Panem i słuchać Jego słowa i przyjmować Jego przynajmniej świętsze ciało i krew Chrystusa. Głównie organiści, dyrygenci uczestniczą w Eucharystii i przyjmują Komunię Świętą, co jest bardzo ważne, to wpływa też potem na ich posługę, że mogą w sposób dynamiczny też również poprzez muzykę harmonizować nasze serca, bo ta harmonia też, kiedy oni sami doświadczają tej harmonii, tego zjednoczenia z Panem, to też będzie pomagać im w posłudze, aby mogli również wpływać na naszą relację z Bogiem poprzez muzykę, poprzez śpiew. Kolejnym punktem będzie katecheza na temat naszego jednoczenia z Panem poprzez posługę muzyka kościelnego. I o godzinie 13.30 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa Piotra Gregera, przewodniczącego Podkomisji Muzycznej Episkopatu Polski z udziałem muzyków kościelnych w całej Polski. W tym roku muzykę i liturgię przygotowują muzycy kościelni diecezji włocławskiej, która świętuje w tym roku dziewięćset lat istnienia, jak również przeżywa peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po Mszy św. odbędzie się koncert wykonaniu chórów diecezji włocławskiej, wcześniej zawierzenie Matce Najświętszej, którego dokona ksiądz biskup Piotr Greger, całego naszego środowiska muzycznego.

Doroczną pielgrzymkę muzyków kościelnych organizują o. Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych wraz z Duszpasterzami Muzyków Kościelnych, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum i Polską Federacją Pueri Cantores. Współodpowiedzialni za organizację pielgrzymki są ks. dr Janusz Drewniak, Duszpasterz Muzyków Kościelnych Diecezji Włocławskiej oraz ks. Marcin Ziółkowski i ks. Sławomir Deręgowski.

Skip to content