W niedzielę 15 maja papież Franciszek kanonizował dziesięcioro błogosławionych. Wśród nich najbardziej znanym nowym świętym jest Karol de Foucauld – francuski trapista i pustelnik, który działał wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze.

Z tej okazji w poniedziałek 16 maja w zgromadzeniu Małych Sióstr Jezusa w Częstochowie miała miejsce dziękczynna Msza św. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który powiedział, że kanonizacja ojca Karola to nie tylko spełnienie modlitw założonego przez niego zgromadzenia, ale także ukazanie jego postaci całemu światu.

– Samo ewangeliczne orędzie mówi, aby iść na cały świat i głosić Dobrą Nowinę w Chrystusie o zbawieniu każdego człowieka. Jego prostota życia na Saharze, a później męczeńska śmierć, współcześnie owocują. Mimo że od 1916 roku minęło dużo czasu, to jednak męczennicy powracają, zwłaszcza w kontekście toczącej się obecnie wojny – mówił abp Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo podkreśli m.in., że śmierć kanonizowanych na przestrzeni lat była ofiarnym poświęceniem w imieniu Jezusa za swoich współbraci.

– […] Śmierć św. Andrzeja Boboli w 1657 roku, jako patrona jedności wierzących w Chrystusa oraz śmierć Karola de Foucauld w 1916 roku pokazują, że ich przejście do Domu Ojca jest potwierdzeniem ponadczasowej ofiarności oddania swojego życia w imię Ojca za braci […] – głosił abp Wacław Depo.

Droga kanonizacji Karola de Foucauld rozpoczęła się od momentu jego śmierci, a więc już 107 lat temu. Przez te wszystkie lata trwała nieustająca modlitwa w intencji pustelnika.

– Ta modlitwa była najpierw za jego wstawiennictwem o to, aby powstawały dzieła, których pragnął za życia, a które wtedy się nie spełniły. Te dzieła powstawały później i powstają do czasów współczesnych. To był jeden proces. Drugim było przygotowanie i modlitwa, która odbywała się w stulecie jego śmierci. Trzecim natomiast była modlitwa w naszej diecezji, podczas której od grudnia 2021 roku spotykaliśmy się co miesiąc, aby przybliżać kolejne aspekty charyzmatu właściwego dla ojca Karola – tłumaczyła s. Mariola ze zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa.

Uroczystości kanonizacyjne, którym przewodniczył papież Franciszek, odbyły się na Placu świętego Piotra w Rzymie. Francuski święty zginął w 1916 roku zastrzelony przez jednego z członków islamskiej sekty.

BNO

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content