„Cicha noc”, „Lulaj, że Jezuniu”, czy „Wśród nocnej ciszy” to kolędy znane i lubiane przez niejedną polską rodzinę. W jaki sposób brzmiałyby one w wykonaniu chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum? O tym będzie się można przekonać już 16 stycznia w Kościele rektorackim.
W programie koncertu przewidziane są zarówno kolędy znane, jak i te mniej popularne. Do wspólnego kolędowania zaprasza melomanów dyrygent chóru Janusz Siadlak:
– Staram się skonstruować program tak, aby był dla słuchaczy atrakcyjny. Usłyszycie Państwo tradycyjne polskie kolędy, czyli „Gdy się Chrystus Rodzi”, „Lulaj, że Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy”. Są to też utwory, które większość z nas śpiewa od najmłodszych lat. Nie tylko Polska śpiewa jednak kolędy. W związku z tym pokażemy też to, co napisali Amerykanie, czy Ukraińcy.
Jak się okazuje, kolędowanie w wykonaniu chóru Filharmonii Częstochowskiej będzie pierwszym z dwóch zaplanowanych. Kolejne muzyczne wydarzenie odbędzie się w parafii Nawiedzenia NMP:
– Tytułem koncertu są „Najpiękniejsze kolędy polskie”, dlatego zaprezentujemy kolędy tradycyjne. Myślę jednak, że sposób ich opracowania oraz podania ich słuchaczowi przez chór może być niecodzienny. Tworzy to sytuację, w której na kolędę zaczyna się więc patrzeć w trochę inny sposób. Każde wykonanie może być inne. To jest właśnie cudowny świat sztuki.
Koncert w Kościele rektorackim rozpocznie się 16 stycznia o godz. 17.30, natomiast w parafii przy ul. Okólnej 113 chór usłyszeć będzie można 23 stycznia o godz. 17.00.
ABK