Koncert kolęd i pastorałek w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym

Co roku, pod koniec stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie organizowany jest koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu kleryków, pod batutą ks. Marka Cisowskiego. W tym roku dzień koncertu przypadł na sobotę, 20 stycznia o godz. 18.00.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wyraził radość z corocznego ukazywania przez kleryków z WMSD prawdy o Bożym Narodzeniu za pomocą kolęd:

– Na koniec tego czasu Bożonarodzeniowego, który przedłużamy do dnia 2 lutego, do Święta Ofiarowania Pańskiego, klerycy naszego seminarium, niezależnie od ilości seminarzystów, zawsze na jakimś poziomie ukazują nam prawdę o Bożym Narodzeniu poprzez śpiewy kolęd, zarówno zespołowo, jak i solowo. Dlatego bardzo się cieszę i błogosławię temu przedsięwzięciu.

O wieloletniej tradycji kolędowania chóru alumnów, mówi ks. dr hab. Ryszard Selejdak rektor WMSD:

– Już od 15 lat jeszcze w klimacie Bożego Narodzenia organizowane są koncerty otwarte dla publiczności. Zazwyczaj tę publiczność stanowią ludzie świeccy, następnie siostry zakonne, są też seminarzyści oczywiście. Repertuar to kolędy tradycyjne, polskie, czy pastorałki. Wykorzystane są również środki audiowizualne, więc cieszymy się, że poprzez ten koncert możemy w pewien sposób jeszcze powrócić do tej serdecznej, ciepłej atmosfery Bożego Narodzenia, tego wydarzenia fundamentalnego, jeśli chodzi o naszą wiarę, a mianowicie wcielenia Syna Bożego.

Ks. Prof. Marek Cisowski, opiekun muzyczny koncertu kolęd i pastorałek mówi o tegorocznym repertuarze przygotowanym do zaprezentowania zgromadzonej publiczności:

– Gromadzimy się, aby w tym czasie kolędowym posłuchać najlepszych opracowań polskich kompozytorów, a szczególnie w tym roku będziemy śpiewać opracowania Pana Profesora Św. Pamięci, już niestety Romualda Twardowskiego, który w ostatnich dniach odszedł do Pana Jezusa. Jest jeszcze przed pogrzebem, a my wspominamy go jako wielkiego kompozytora i moderatora muzyki kościelnej i liturgicznej.

Jak wygląda organizacja koncertu z perspektywy seminarzystów wyjaśnia ks. Dominik Pilecki, kantor WMSD:

– Organizacja koncertu wydaje się być prosta, natomiast to jest dużo ciężkiej pracy, włożonej ze strony nas, ale też ze strony samych chórzystów, którzy jednak muszą się przygotować. To również niełatwy okres w seminarium, ponieważ jest sesja egzaminacyjna i wszyscy są pochłonięci nauką, ale zmobilizowali się na tyle, żeby faktycznie wziąć w tym udział. Zajęło nam to troszeczkę czasu, troszeczkę zaangażowania, ale cieszymy się z efektów. Widać zaangażowanie chłopaków. Dlatego cieszę się, że tak nas wspomagają. Moja rola kantora w seminarium jest taka, że muszę właśnie muszę wspomagać też ks. Prof. Ciesielskiego w organizowaniu takich rzeczy i właśnie współdziałać przy tym, ale inni też mocno się w to angażują i ułatwiają tę sprawę, dlatego z tego się bardzo cieszę i za to im zawsze dziękuję.

Za twórcę pierwszej kolędy, w znaczeniu pieśni religijnej, uważa się św. Franciszka z Asyżu. Pieśń śpiewana była w nocy z 24 na 25 grudnia w zorganizowanej przez niego szopce we włoskiej miejscowości Greccio.

EG
Galeria: Radio Fiat

Koncert kolęd i pastorałek w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym

Skip to content