W niedzielę, 19 listopada w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie o godz. 19.00 miał miejsce jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia istnienia Chóru Basilica Cantans. Wykonane zostało Oratorium „Jak Ojciec i Syn” skomponowane przez dyrygenta Włodzimierza Krawczyńskiego w aranżacji Tomasza Chmiela. Wydarzenie było połączone z obchodami Światowego Dnia Ubogich.

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wyjaśnił wieloaspektowość pojęcia biedy dotykającej ludzi:

– 19 listopada to Światowy Dzień Ubogich, po raz siódmy przeżywamy go w kościele, tak od samego początku pontyfikatu Papież Franciszek zdecydował, że trzeba dotykać tego, co biedne. Nie tylko chodzi o bezdomność, tylko o taką biedę ludzką, biedę, która jest w nas o braku miłości, przebaczenia, szacunku. Bieda, która przychodzi zawsze z grzechem i grzech wyjaławia nasze dusze, nasze pozytywne emocje. Tak nieraz patrzymy na małe dzieci. Malutkie dzieci pełne miłości i to widać w nich. Natomiast im stają się starsze i gdzieś się zaprzepaszczają w grzeszności, to stają się uboższe i starsi nie mają do nich zaufania, dlatego że już więcej kłamią. Więc ta bieda ma różne oblicza i różnie do nas dociera i różnie wygląda w naszym życiu.

Duchowny mówi również o okazji do pochylenia się nad relacją między Bogiem, a człowiekiem przy okazji jubileuszowego koncertu chóru Basilica Cantas:

– Koncert, który jest również zwieńczeniem 25-lecia pracy chóru jest okazją, żeby się pochylić nad relacją ojciec i syn, Bóg i człowiek. To jest taka piękna odpowiedź dla nas i podpowiedź, jak powinniśmy postępować, żeby nie zatracić w sobie piękności człowieczeństwa.

Ks. Bator wyraża również ogromne podziękowania dla osób zaangażowanych w stworzenie uroczystości w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym:

– Chcę bardzo mocno podziękować panu dyrygentowi Krawczyńskiemu oraz chórowi, który jest tutaj ubogacony również orkiestrą z filharmonii Krakowskiej, za to wielkie wydarzenie, na którym są obecni i bogaci, i biedni. Znawcy sztuki, jak i osoby będące tutaj pierwszy raz. To są dla nas takie fajne i dobre odpowiedzi, sygnały, że to jest bardzo potrzebne nie tylko melomanom, którzy poszukują takich natchnień na piękno swojego człowieczeństwa. Chcę bardzo podziękować wszystkim organizatorom, Seminarium Duchownemu, księdzu rektorowi Magnificencji, że od samego początku kiedy usłyszał Niedziela Ubogich. Powiedział „Proszę bardzo, proszę korzystać z zaplecza seminaryjnego”. To też dla nas ważna i bardzo dodatnia wartość. Z tego się bardzo cieszę i chcę również podziękować księdzu arcybiskupowi, który nam błogosławi.

Organizatorami koncertu byli: Archidiecezja Częstochowa, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Wspólnota Gaude Mater oraz Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie. Wieczór poprowadziła Sofia Miezientseva.

EG
Galeria: Radio Fiat

Koncert z okazji jubileuszu Chóru Basilica Cantans

Skip to content