W sobotę, 2 września księża z archidiecezji częstochowskiej brali udział w konferencji katechetycznej w częstochowskim Instytucie Teologicznym. To spotkanie, które odbywa się rokrocznie na początku nowego roku szkolnego.

Podczas konferencji był obecny bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. powołań. Duchowny przypomniał, że religia nie jest przedmiotem szkolnym w ścisłym znaczeniu tego słowa:

– Początek roku szkolnego to początek katechizacji w szkołach – bardzo ważny element ewangelizacji. Uczenie religii w szkole to nie uczenie przedmiotu, a wypełnianie misji danej przez Jezusa. Dzisiaj mamy w instytucie teologicznym pierwsze takie spotkanie dla kapłanów i proboszczów, doglądających katechezy w szkołach. To dla nas bardzo ważne zadanie.

– Program rozpoczynamy od wspólnej modlitwy, następnie bp Przybylski skieruje do nas swoje słowo. Ks. dr Michał Jędrzejski wygłosi wykład nt. nowej ewangelizacji według nauczania Josepha Ratzingera. Na zakończenie będą ogłoszenia dotyczące założeń programowym, które czekają nas w nowym roku szkolnym i katechetycznym. – mówił o programie konferencji jeden z organizatorów, ks. Paweł Wróbel, dyrektor Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i zdradził, czy w nowym roku szkolnym pojawią się zmiany lub nowości – Jeżeli chodzi o zmiany w nauczaniu nauki religii, to jest to ostatni rok wprowadzania reformy po 2018 roku, a więc będą nowe książki. Dotychczas obowiązywały te z 2010 roku.

Ks. dr Michał Jędrzejski podczas swojego wykładu skupił się na przedstawieniu myśli Josepha Ratzingera nt. nowej ewangelizacji, a także wyjaśnił, jak przedłożyć owe myśli na działanie. Na czym dokładnie polega nauczanie papieża Benedykta XVI?:

– To jest ewangelizacja, czyli głoszenie niezmiennej ewangelii Pana Jezusa w tym czasie, w którym żyjemy i w ciągle zmieniających się okolicznościach osobom ochrzczonym, które albo utraciły wiarę w Jezusa, albo nigdy nie było dane im uwierzyć. Takich ludzi jest dużo wokół nas, w naszych rodzinach i parafiach. Wiemy, w jakich warunkach żyjemy, ale chcemy odświeżyć tę myśl. Znajomość okoliczności, w których istnieje Kościół jest ważna. Dążymy do tego by jak najwięcej osób uwierzyło w Jezusa Chrystusa.

W czasie konferencji katechetycznej można było nabyć nowy tom Biuletynu Katechetycznego. Znajdują się w nim między innymi aktualne dane na temat nowych programów i podręczników do nauki religii, oferta szkoleń i  rekolekcji szkolnych. Ponadto aktualne akty prawne związane z nauczaniem i wychowaniem religijnym dzieci i młodzieży.

LN

Galeria: Radio Fiat

Konferencja katechetyczna dla kapłanów

Skip to content