Błogosławieństwo odrestaurowanych ołtarzy w kościele św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała w Koziegłowach

W sobotę, 14 października w kościele św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała w Koziegłowach metropolita częstochowski abp Wacław Depo dokonał błogosławieństwa odrestaurowanych ołtarzy – głównego i dwóch bocznych.  

Abp Wacław Depo zwrócił uwagę na aspekt historyczny mówiąc o kościele stwierdzając, że każda z epok miała swój wkład w architekturę świątyni:

Najważniejsza jest zawsze konsekracja kościoła, która się już tutaj dokonała bardzo dawno, dlatego że kościół jest w swych początkach związany już z XV wiekiem jako parafia. Dlatego późniejsze wstawianie ołtarzy czy poszczególnych fragmentów wyposażenia kościoła, to już każda epoka ma swoje dopowiedzenie, a dzisiaj odnawiamy ołtarz główny św. Marii Magdaleny, później Matki Bożej i św. Antoniego. Bo ta bliskość z Sanktuarium św. Antoniego już też od wieków wpisuje się w tę ziemię i pobożność. Dlatego przyzywamy dzisiaj wstawiennictwa świętych, po to, żeby orędowali za nami, chociażby tak, jak obecnie decydujemy o tym, jaka będzie Polska i kto będzie decydował o jej chrześcijańskich korzeniach.

Ks. Proboszcz Robert Nemś podczas nabożeństwa podzielił się z wiernymi radością w związku z wizytą Metropolity Częstochowskiego:

– Z wielką radością pragnę w tej małej wspólnocie parafialnej pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Koziegłowach powitać abp. Wacława Depo, który jest u nas po raz drugi. Jego obecność jest dla nas radością, ponieważ nawiedza swoją wspólnotę i parafię oraz poświęca ołtarze, które są znakiem Bożej obecności, ale też i naszej wiary. Dbając o to, co materialne, wyrażamy swoją wdzięczność Panu Bogu za to, że On z nami pozostaje przez wszystkie dni aż do skończenia świata.

Abp Wacław Depo podczas homilii podkreślił jak ważne jest codzienne odkrywanie daru życia. W tym odkrywaniu bardzo kluczowe jest wsłuchiwanie się w głos sumienia:

-Kto z nas tego nie doświadcza, że życie ludzkie, będąc pielgrzymką codziennych odkryć, zarówno w wymiarze  jednostkowym, czy wspólnotowym, jest drogą nieustanych zmagań i wyborów pomiędzy światłem Bożej Prawdy, objawiającym się w sumieniu człowieka, a ciemnością kłamstwa złego ducha, który ubiera się w pozory prawdy. Przecież codziennie powinniśmy odkrywać podstawowy dar, jakim jest dar naszego życia.

Duchowny zadał również pytanie, czym tak naprawdę kierujemy się idąc do Kościoła?:

– Dlaczego tutaj jesteśmy w ten sobotni wieczór? Czy tylko dla odnowienia zabytkowych ołtarzy, które przywołują naszych świętych patronów i naszych przewodników w drodze? Czy też dlatego, żeby potwierdzić w sobie i dla innych pragnienie Boga w ludzkim życiu, bez którego nie można myśleć ani o życiu, ani o przyszłości? Doskonale wyraził to św. Augustyn, który powiedział i napisał „Stworzyłeś nas, Boże, i ukierunkowałeś ku sobie i dlatego niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w tobie”. Dlatego tutaj jesteśmy, bo wierząc w Boga, mając dar życia, mamy przyszłość.

W 1972 r. w kościele św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała w Koziegłowach odkryto 27 cykli pasyjnych polskiego późnogotyckiego malarstwa ściennego, które są jednymi z najpełniej zachowanych w historii.

Posłuchaj homilii abp. Depo tutaj.

EG
Galeria: Radio Fiat

Konsekracja ołtarzy w Koziegłowach

Skip to content