W środę popielcową, 17 lutego, rusza tegoroczna inicjatywa duszpasterska kościołów stacyjnych. Każdego dnia Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz Oktawy Wielkanocy, jeden kościół w Częstochowie staje się stacją szczególnej modlitwy. Są one prowadzone w intencji Kościoła powszechnego i częstochowskiego. Do udziału w pielgrzymowaniu do kościołów stacyjnych zaprasza abp Wacław Depo:

Od 2019 roku mamy poprzez miasto Częstochowę kościoły stacyjne Wielkiego Postu. Zaczynamy bazyliką św. Rodziny jako matką kościołów. Każdego dnia wyznaczony jest inny kościół na taką modlitwę. Jest to okazja do spowiedzi świętej jako sakramentalnego przebaczenia i Eucharystii jako pełni spotkania z Chrystusem i we wspólnocie kościoła. Dlatego zachęcam wszystkich wiernych do współuczestnictwa, jeśli nie fizycznie to przynajmniej duchowo, bo będą transmisje.

Kościoły stacyjne są dobrą okazją do duchowego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych. Nawiązują do tradycji Kościoła rzymskiego z IV w. Historię tej inicjatywy przybliża kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Adam Polak:

Ojciec Święty sprawował liturgię nie w jednym kościele w okresie Wielkiego Postu, ale każdego dnia w innym. Był on przypisany do poszczególnych dni Wielkiego Postu. Od wieków liturgia zawsze rozpoczynała się w bazylice św. Sabiny w środę popielcową, a w kolejne dni papież sprawował liturgię stacyjną w poszczególnych kościołach miasta Rzymu. W 1959 roku Jan XXIII przywrócił tę tradycję, a w latach 90. pozwolono na ustanowienie kościołów stacyjnych przez biskupów diecezjalnych w poszczególnych miastach czy diecezjach.

Inicjatywa kościołów stacyjnych jest również obecna w innych miastach. Należą do nich m.in. Kraków, Łódź, Lublin czy Warszawa. Pierwszym kościołem stacyjnym w Częstochowie będzie bazylika archikatedralna. Msza św. rozpocznie się o godz. 18.00.

Lista kościołów stacyjnych w Częstochowie w tym tygodniu prezentuje się następująco:

Środa Popielcowa 17 lutego – bazylika archikatedralna, godz. 18.00
Czwartek 18 lutego – kościół św. Barbary, godz. 18.00
Piątek 19 lutego – kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, godz. 18.00
Sobota 20 lutego – kościół Zesłania Ducha Świętego, godz. 18.00
I Niedziela Wielkiego Postu 21 lutego – kościół św. Rafała Kalinowskiego, godz. 11.00.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content