Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej to wielkie wydarzenie, nie tylko o randze duchowej, ale też historycznej. By upamiętnić nawiedzenie Maryi w poszczególnych kościołach archidiecezji, stworzono specjalną księgę…

O. Paweł Subik referent ds. peregrynacji Matki Bożej po ziemiach polskich wyjaśnił, że księga nawiedzenia zawiera swego rodzaju raporty z każdej parafii:

– Taką wielką księgę, zostawiam w każdej parafii i proszę proboszcza, żeby się wpisał. Również umieszcza się tam często zdjęcie i opisuje wydarzenia, które się dokonały w parafii w czasie doby nawiedzenia. Zdarzają się również świadectwa. Później zabieram kronikę i zawożę na Jasną Górę, gdzie jest przechowywana wraz z kronikami z poprzednich lat.

Duchowny zdradził również, że podobna kronika prowadzona była podczas pierwszej peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej:

O pierwszą kronikę nawiedzenia dbał ojciec Melchior Królik. Właściwie do dnia dzisiejszego zajmuje się kronikami. Właśnie on zabiega, żeby te kroniki były, żeby chociaż był ślad pozostał, że Maria była. Gdy będzie trzecia peregrynacja, by można było na przykład odbić sobie zdjęcie tego wpisu i pokazać przyszłym pokoleniom za 45 lat.

Nie możemy zapominać, że peregrynacja kopii Cudownego Obrazu to coś więcej, niż tylko wędrówka wizerunku Czarnej Madonny po parafiach. To swoiste nawiedzenie Matki Bożej, która prowadzi nas do Jezusa Chrystusa.

Skip to content