„Krzyż jest zwycięstwem” – 60. rocznica śmierci bp. Golińskiego

W środę, 6 lipca w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie odprawiona została Msza św. w intencji bp. Zdzisława Golińskiego w 60. rocznicę jego śmierci. Bp Goliński był drugim pasterzem diecezji częstochowskiej.

Ingres bp. Golińskiego do częstochowskiej diecezji nastąpił 17 czerwca 1951 roku, gdzie sprawował funkcję biskupa przez 12 lat. W tym czasie powołał do życia Niższe Seminarium Duchowne, 51 nowych parafii oraz był aktywnie zaangażowany w dokańczanie budowy częstochowskiej archikatedry. Ponadto, w 1955 roku dokonał aktu konsekracji Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Mszy św. w parafii archikatedralnej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Podkreślił, że uroczystość jest bardzo ważna dla archidiecezji, ponieważ bp Goliński stanowił niegdyś jeden z jej fundamentów:

– Są takie dni w historii człowieka, ale też w historii kościoła lokalnego takie wydarzenia, które są bardzo ważne. 60 lat temu w godzinie Apelu Jasnogórskiego zmarł bp Goliński. Jesteśmy w archikatedrze, by podziękować za tego człowieka. Chcemy przypomnieć sobie jego życie i posługę, ale też zejść do krypt w archikatedrze, by się pomodlić do niego, by wspierał naszą codzienność.

Podczas homilii biskup pomocniczy przypomniał, że bp Goliński w swej posłudze obrał sobie krzyż za drogowskaz:

– Krzyż jest zwycięstwem. To nie jest tylko cierpienie, nie można od niego uciekać. Trzeba go wziąć, jako cierpienie i ofiarę, które, jeśli się dźwiga z Jezusem, to zawsze będzie zwycięstwem.

Bp Przybylski zaznaczył, że bp Goliński żył w bardzo trudnych czasach, mimo to robił bardzo dużo dla Kościoła lokalnego, często z narażeniem życia:

– Każdy, kto sobie potrafi wyobrazić, jak trudno być biskupem w takich czasach, jakie podejmować decyzje, by najlepiej służyły obronie wiary i Kościoła. Biskup Goliński wierzył, że jeśli weźmie się krzyż, to odniesie się zwycięstwo.

W kazaniu biskup pomocniczy zwrócił się również do bp. Golińskiego, by ten wspierał modlitwą wiernych Kościoła częstochowskiego:

– 60 lat po Twoim odejściu do Domu Ojca przychodzimy tutaj do fundamentów archikatedry częstochowskiej, gdzie Ty jesteś jednym z kamieni tego kościoła. Ucz nas. Wierzymy, że jeśli jesteś teraz w niebie, to módl się teraz za nas, za kościół w który wierzymy, byśmy przestali narzekać, że czasy trudne, że się nie da, ale byśmy tak, jak Ty składając ofiarę z siebie i swojego życia dla Boga, nie mieli wątpliwości. Tam, gdzie jest krzyż Jezusa, tam jest zwycięstwo.

Już od pierwszych lat bp. Goliński w lubelskim Seminarium wyróżniał się wielkim zapałem i talentem do nauki. Miał także świetny zmysł do zarządzania, przez co podczas niemieckiej okupacji został przez ówczesnego biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana, mianowany prokuratorem tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Jego zadaniem było organizowanie zaopatrzenia w żywość i potrzebne środki dla kleryków i wykładowców lubelskiego Seminarium. O mały włos nie uniknął także śmierci z rąk niemieckich okupantów.

Zanim bp Goliński trafił do Częstochowy, od 3 sierpnia 1947 roku był biskupem pomocniczym w diecezji lubelskiej. Do tej funkcji powołał go ówczesny biskup diecezjalny lubelski, Stefan Wyszyński, który także udzielił ks. Golińskiemu sakry biskupiej. Bp Zdzisław Goliński zmarł w 6 lipca 1963 roku, w wieku 55 lat. Jego doczesne szczątki spoczywają w Krypcie Biskupów Częstochowskich pod Archikatedrą Świętej Rodziny.

LN

Galeria: Radio Fiat

„Krzyż jest zwycięstwem” – 60. rocznica śmierci bp. Golińskiego

Skip to content