Krzyż symbolem triumfu i zwycięstwa

Fot. Radio Fiat/BNO

W Niedzielę Wielkanocną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie wierni uczestniczyli w Mszy św. w intencji parafii. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Podczas Mszy św. troje dzieci przyjęło Sakrament Chrztu Świętego, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami Kościoła Katolickiego.

Bp Andrzej Przybylski przypomniał, że czas Wielkiej Nocy to dobry moment na uświadomienie sobie, że przez Chrzest Święty zostaliśmy przyłączeni do konkretnej kościelnej wspólnoty.

– Prawdopodobnie najważniejszą naszą uroczystością w roku liturgicznym jest Wielkanoc, którą celebrujemy na różne sposoby. Mamy za sobą Triduum Sacrum, czyli najważniejszy, szczytowy moment w liturgii, jednak będziemy się cieszyć przez całą Oktawę, gdyż święta Wielkanocy trwają osiem dni. Cały ten tydzień to jedna wielka Wielkanoc i tym się bardzo cieszymy. Osobiście cieszę się też, że mogę odprawiać tę wielkanocną Mszę św. właśnie w tym kościele, gdyż przynależę do tej wspólnoty, jako parafian. W tym czasie warto sobie przypomnieć, że przez zmartwychwstanie i Chrzest Święty zostaliśmy włączeni do konkretnego Kościoła. Warto w tym czasie odnowić swoje więzi z parafią – mówił duchowny.

W homilii bp Andrzej Przybylski mówił, że krzyż to symbol zarówno męczeńskiej śmierci Jezusa, jak i Jego ostatecznego zwycięstwa. Dodał ponadto, że zmartwychwstanie to zwycięstwo jasności nad ciemnością.

– […] Zmartwychwstanie Jezusa to pewne przesilenie, będące zwycięstwem jasności i bieli nad ciemnością i smutkiem. Na czas Wielkanocy Kościół od początku ubiera się w biel […] – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.

Podobnie, jak w innych kościołach tego dnia, także w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego wierni uczestniczyli w porannej procesji rezurekcyjnej, będącej ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem do udziału w Jego triumfie.

BNO

 

>>Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO
Krzyż symbolem zwycięstwa i triumfu

Skip to content