Krzyżu Chrystusa w Tobie nasza siła – Liturgia Wielkiego Piątku

web

Dziś, 3 kwietnia w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie biskup Antoni Długosz przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku, drugiego dnia Triduum Paschalnego. Wielki Piątek to przede wszystkim dzień Krzyża. We wszystkich kościołach, także  i naszej Matce Kościele archidiecezji odprawiana została Liturgia Męki Pańskiej, nie ma bowiem Mszy świętej. Celebrans i asysta weszli w głębokiej ciszy. Następnie biskup Długosz wraz z diakonami upadł krzyżem przed ołtarzem, cześć oddali także wierni przyklękając. Po modlitwie wstępnej nastąpiła Liturgia Słowa, podczas której odśpiewano z podziałem na role opis Męki Pańskiej według św. Jana.

W homilii Biskup Długosz zaznaczał:  Od momentu kiedy Jezus bierze krzyż na swoje ramiona , go na Kalwarię. Tam  na nim kilka godzin dusi się, kona, wreszcie umiera. Dla ludzi wierzących w Chrystusa krzyż staje się znakiem wiary, nadziei i miłości. A to czego najbardziej się boimy, zdrady najbliższych przyjaciół, osamotnienie w Ogrójcu, niesienie krzyża i śmierć czyni spektaklem. Zależało Jezusowi, abyśmy tych momentów nigdy nie zapomnieli. A przeżywając swoje tajemnice bolesne nie zwątpli nigdy w tę prawdę, że Bóg jest miłością. 

Następnie w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kojesrnieamiona ościrze krzyż na swół polecił Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten właśnie sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem krzyż diakon wniósł przed ołtarz. Biskup stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i trzykrotnie śpiewał: “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: “Pójdźmy z pokłonem”. Następnie każda miał przestrzeń, aby go adorować. Krzyż jest od tej chwili odo Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ołtarza wystawienia został przyniesiony Najświętszy Sakrament i wiernym udzielono Komunii św.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym w Grobie, w przypadku parafii archikatedralnej dosłownie w grobie, wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który zostało owinięte ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój grobu kieruje uwagę na Ciało Pańskie. Rozpoczyna się adoracja. W Bazylice archikatedralnej trwać będzie ona całą noc.

O muzyczną oprawę Liturgii zatroszczył się chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Marka Cisowskiego. O komentarze, które wprowadziły wiernych w Liturgię zadbał o. Paweł Dzierzkowski – ojciec duchowny kleryków.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content