ks. prof. Marian Duda: św. Jan Paweł II patrzył na nas oczami Chrystusa

ks. prof. Marian Duda/fot. arch. prywatne

18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i święty. Kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Wkrótce po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a potem – kanonizacyjny, zakończony w 2014 roku wyniesieniem na ołtarze przez papieża Franciszka. Karol Wojtyła pochodził z rodziny głęboko wierzącej, kultywującej chrześcijański system wartości i tradycje patriotyczne. Św. Jana Pawła II wspomina dziś ks. prof. Marian Duda.

– Św. Jan Paweł II zawsze wydawał mi się bardzo bliski. Nie był dla mnie kimś stojącym wysoko, patrzącym zza ołtarza, ale kimś żywym, bliskim, kimś kogo poznałem już w młodym wieku. Po moim pierwszym spotkaniu ze św. Janem Pawłem II została mi w głowie już na zawsze jego dewiza „Totus Tuus”. Przez swoją myśl i świętość z czasem stawał się się dla mnie coraz ważniejszy. W końcu stał się główną inspiracją duszpasterską i naukową – przyznał ks. prof. Marian Duda.

ks. prof. Marian Duda był jednym z odpowiedzialnych za organizację VI Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku.

– Była to dla mnie największa łaska jaka spotkała mnie w życiu. Dzięki tej posłudze mogłem jeszcze bardziej wniknąć w myśl naszego papieża. Jestem mu bardzo wdzięczny za to, że powierzył mi taką rolę. Był to czas, w którym mogłem bezpośrednio spotykać się ze św. Janem Pawłem II. Do dziś pamiętam jego papieski uścisk i przekazywanie sensu organizacji Światowych Dni Młodzieży. Można powiedzieć, że papież patrzył na nas oczami Chrystusa, a my też odczytywaliśmy w nim obecność Jezusa – mówił ks. prof. Marian Duda.

Skip to content