W piątek, 24 marca odprawiona została czwarta już Droga Krzyżowa w ramach Małych Kalwarii. Po raz kolejny Misterium Męki Pańskiej rozważał bp Andrzej Przybylski, tym razem w kalwarii Pocieszna Górka, w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Pociesznej w Bęczkowicach.

Bp Przybylski podkreślił, że warto przyjechać w to miejsce, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale też by oddać się kontemplacji z Bogiem.

– Bardzo się cieszę, że tu, jak zawsze na Pociesznej Górce, z dużą grupą wiernych, przechodzimy przez tę piękną kalwarię. Serdecznie zapraszam wszystkich w te cudne tereny, warto tutaj być, u Matki Bożej Pocieszenia, by oddawać wszelkie trudy życia i znaleźć ich rozwiązanie według woli Bożej.

Duchowny zaznaczył, że nie musimy się bać swoich krzyży, wszak Chrystus pokazał, że na końcu wędrówki czeka nagroda w postaci życia wiecznego.

– Idąc przez Mękę Pańską, mamy świadomość, że to nie Golgota jest jest kresem wędrówki Jezusa, ale jego zmartwychwstanie. Jezus wiedział, że na końcu jest życie wieczne, nowa jakość życia. Nie możemy uciekać przed tymi naszymi krzyżami, musimy mieć motywację by iść dalej.

Proboszcz sanktuarium, o. Przemysław Lutyński, wyraził swoją wdzięczność wobec śp. abp. Stanisława Nowaka, określił go mianem dobrodzieja. Nieżyjący już pierwszy Arcybiskup częstochowski szczególnie upodobał sobie Pocieszną Górkę, podobnie jak pozostałe Małe Kalwarie.

– Abp Nowak umiłował tę naszą Pocieszną Górkę. Często przyjeżdżał tutaj na prywatne rozważania, w tajemnicy przez kimkolwiek. Często też odprawiał tutaj drogi krzyżowe i odpusty. To on zorganizował koronację Matki Bożej Pocieszenia. Wciąż modlimy się za abp. Nowaka, pamiętamy o jego osobie.

Bp Przybylski zachęca również do wzięcia udziału w kolejnej Drodze Krzyżowej z cyklu Małych Kalwarii:

– Zapraszam bardzo serdecznie za tydzień, 31 marca do kalwarii w Działoszynie. Tam, o godz. 17 rozpoczynamy nabożeństwo drogi krzyżowej. Kalwaria znajduje się obok kościoła Marii Magdaleny, na wzgórzu.

Od początku Wielkiego Postu, w każdy piątek, na terenie poszczególnych parafii archidiecezji częstochowskiej, rozważane są Drogi Krzyżowe Małych Kalwarii, podczas których wierni mogą w sposób wyjątkowy przeżywać Misterium Męki Pańskiej.

LN

Galeria: Radio Fiat

Małe Kalwarie - Pocieszna Górka

Skip to content