Misje sercem Kościoła – dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Misyjny

Pod hasłem: „Misje sercem Kościoła” obchodzimy dzisiaj, 22 października, Światowy Dzień Misyjny, nazywany również Niedzielą Misyjną. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych. W tym roku jest obchodzony po raz 97.

Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Jednak, jak podkreśla bp Andrzej Przybylski, każdy z nas powinien modlić się o ducha misyjności:
– Kolejna niedziela, w której Kościół Święty chce przypomnieć sobie misyjność, ale nie tylko w tym powszechnym wymiarze, bo warto powiedzieć, że wszyscy mamy być misyjni. I Polska, i Europa, i Ameryka, i każde miejsce w tej chwili na Ziemi to jest miejsce misyjne, które bardzo potrzebuje misjonarzy. I w tę Niedzielę Misyjną też chcemy się najpierw może pomodlić o takiego ducha misyjności dla każdego wierzącego człowieka, żebyśmy czuli na sobie wezwania Pana Jezusa “Idźcie i nauczajcie, idźcie i głoście”. I bez względu na to, jakie powołanie spełniamy, czy jesteśmy ludźmi świeckimi, konsekrowanymi, kapłanami, wszyscy mamy być misjonarzami i w każdym miejscu tak samo mamy świadczyć o Jezusie i niech ta Niedziela Misyjna w takim powszechnym znaczeniu też będzie dla nas takim dniem modlitwy o ducha misyjności.

Dzisiejszego dnia myślimy również bardzo konkretnie o misjonarzach w tych miejscach świata, gdzie misjonarze – kapłani, osoby konsekrowane – wędrują, żeby tam, gdzie chrześcijaństwo jest jeszcze bardzo młode, ewangelizować. – Wielu z tych kapłanów pochodzi z naszej archidiecezji – mówi bp Przybylski:
– Mamy swoich misjonarzy w dalekiej Papui Nowej Gwinei, którzy tam głoszą Ewangelię, jeżdżą na misyjne placówki. Mamy swoich misjonarzy w Australii. Coraz więcej misjonarzy z naszej diecezji wyjeżdża do Ameryki Południowej. I tak m.in. mamy dwóch wspaniałych kapłanów, którzy posługują w Peru, księdza, który pracuje w Ekwadorze, kapłana naszej diecezji, który pracuje w Argentynie, w Brazylii. Mamy księdza Darka, który już od wielu lat pełni bardzo odpowiedzialne funkcje w Kościele na Kubie. Oczywiście też mamy księży, którzy pracują na wschodzie, w dawnych krajach Związku Radzieckiego, na Ukrainie, w Kazachstanie. Pamiętajmy też o tych, którzy pracują może nie w prostych, takich klasycznie misyjnych miejscach, ale są razem z Polakami na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii, we Francji, w Stanach Zjednoczonych, w innych miejscach. Więc rzeczywiście chcieliśmy w tę Niedzielę Misyjną bardzo mocno się modlić. Najpierw o ducha misyjnego dla każdego katolika, żebyśmy tej misyjności nie zaniedbali, ale też pamiętajmy, żeby być takim wsparciem i duchowym zapleczem dla naszych księży, którzy wyjeżdżają na misję z naszej diecezji.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, nawiązał do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2023. „Od blisko stu lat słyszymy wzmożony głos wołający nie tylko o nowych misjonarzy, ale także o misyjność każdego ochrzczonego” – podkreślił. Odwołując się do tegorocznego hasła Niedzieli Misyjnej, ks. Będziński zaznaczył, że misje to napęd działalności Kościoła:
– Papież Franciszek opublikował tradycyjne orędzie na Światowy Dzień Misyjny, którego nutą przewodnią i osnową jest spotkanie uczniów idących do wioski Emaus. Zmartwychwstały Pan, załamani uczniowie, wyjaśnienie pisma oraz spożywanie Eucharystii z rąk Chrystusa. To pejzaż teologiczny, jaki rysuje nam papież. Ale też dodaje i tu cytuję: Nie można prawdziwie spotkać Jezusa Zmartwychwstałego, nie będąc rozpalonym pragnieniem opowiedzenia tego wszystkim. Dlatego pierwszym i głównym bogactwem misji są ci, którzy rozpoznali Chrystusa Zmartwychwstałego w Piśmie Świętym i w Eucharystii, i którzy noszą w sercu Jego ogień, w swoim spojrzeniu Jego światło, mogą oni dać świadectwo życia, które nigdy nie umiera, nawet w najtrudniejszych sytuacjach, najbardziej mrocznych chwilach.

Ks. Zbigniew Chwaja SCJ, misjonarz posługujący w RPA, sekretarz Misji Zagranicznych Księży Sercanów, przyznał, że misje to długotrwała posługa, która ewentualnie przynosi pewien owoc. Dodał, że wspólnoty misyjne są bardzo zżyte z misjonarzami, z biskupem:
– Takim największym darem dla mnie osobiście to była możliwość doświadczenia działania Kościoła we wspólnocie z innymi Kościołami. Wiele inicjatyw duszpasterskich było wspólnych i nasza tożsamość katolicka w ten sposób też oddziaływała na Kościoły protestanckie. Stawaliśmy się takim przykładem, jak pewne rzeczy są obchodzone czy przeżywane w Kościele katolickim i jak pewne rzeczy, które nas łączą, możemy robić wspólnie. Taką jedną rzeczą, która mi się od razu nasuwa, to jest walka z plagą wirusa HIV. Więc tego typu rzeczy, które czasami były inicjatywą Kościoła katolickiego, czasami jakiegoś innego Kościoła, ale które nas łączyły, mnie osobiście bardzo ubogaciły, bo nauczyłem się funkcjonowania w takim pluralistycznym środowisku, gdzie każdy Kościół ma jakiś cel, ale równocześnie są cele, które nas łączą i możemy jednoczyć siłę do osiągnięcia tego celu. I staram się to, czego nauczyłem się będąc na misjach, też wprowadzać w życie będąc tutaj w Polsce.

Ofiary składane na tacę w Światowym Dniu Misyjnym we wszystkich parafiach na świecie tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z tych środków utrzymywani są katechiści na terenach misyjnych i misjonarze, a także projekty misyjne dotyczące na przykład budowy czy remontu kościołów. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 2023 roku sfinansowały projekty na kwotę ponad miliona dolarów w Tanzanii, Tajwanie i Kazachstanie.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień.

Skip to content