W piętek 20 stycznia, zakończyły się Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Tenisie Stołowym w Częstochowie. To była już 24. edycja zawodów, wzięło udział 37 uczestników – klerycy i bracia zakonni.

– Bardzo się cieszę, że mogę wyjść również na ten „odcinek” ich zmagań sportowych, bo to jest szkoła charakterów – mówi metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

– To nie tylko jest dzisiaj naszym udziałem, ale to można by powiedzieć, czy w przedszkolu, w szkole podstawowej, gdzie dotykali różnych dyscyplin sportu, gdzie była walka i daj Boże, aby zawsze była fair play. Czyli czysta rywalizacja i aby umieć wygrywać, ale nie triumfować. To jest taka zasada, która się odnosi do kleryków, abyśmy umieli umiejętnie podzielić się sukcesem, ale być z tymi, którzy przegrywają i aby godnie przegrywali.

Głównym punktem uroczystego zakończenia mistrzostw była Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo, odprawiona w seminaryjnej Kaplicy Ducha Świętego. W trakcie homilii metropolita częstochowski wspominał o rywalizacji, ale przede wszystkim szukania dobra i prawdziwej wspólnoty odnosząc się do św. Sebastiana Męczennika:

– W dzisiejszej modlitwie czytamy, bardzo ważne wyznanie św. Sebastiana. Naszą chlubą wobec Boga jest dobre sumienie i rozumiemy, że sumienie jest wewnętrznym głosem Boga. I to nas sprawdza i weryfikuje, wobec Boga i siebie nawzajem. W kategoriach mistrzostw, gratulując naszej drużynie, chcę powiedzieć, że tutaj chodzi o swoiste fair play, aby tutaj nie było innego zamieszania. Albo innej rywalizacji, poza rywalizacją prawdziwą szukania wspólnego dobra i prawdziwej wspólnoty.

Po Mszy św. nastąpiło wręczenie pucharów i medali zwycięzcom. Fundatorem pucharów i nagród było m.in. Radio Fiat, w imieniu którego trofea wręczała Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora rozgłośni:

– Mistrzostwa Polski WSD w Tenisie Stołowym, które organizowane są w Częstochowie, staramy się wspierać od lat fundując nagrody, zauważając tych młodych ludzi, kleryków, którzy starają się rywalizować. W seminariach dbają o swój rozwój intelektualny, duchowy, ale jak widać dbają również o rozwój fizyczny. Mają szansę budować relację, budować więzi, które kiedyś w przyszłości, kiedy pójdą głosić Chrystusa one pomogą zachować im te znajomości i jakoś wspierać się nawzajem.

Zakończony już turniej podsumował Janusz Haszcz, nauczyciel wychowania fizycznego WSD Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie:

– My cieszymy się, że możemy gościć kleryków z wszystkich seminariów w Polsce. Ale co najważniejsze to dla nas jest ta integracja, oczywiście oni walczą o tytuły Mistrza Polski, ale myślimy, że najważniejsze mogą spotkać się przy stole pingpongowym. Integrują się, rozmawiają, dzielą się swoimi uwagami, spostrzeżeniami, łączą przyjemne z pożytecznym. Wiemy, że w życiu musi być jakaś odskocznia od tej codzienności i myślę, że przy tym stole bardzo dobrze się sprawdza i realizuje.

W turnieju indywidualnym pierwsze miejsce zdobył Sylwester Rzepecki z WSD Karmelici Bosi w Krakowie. Drugie zajął Paweł Wilk z WMSD w Częstochowie. Trzecie Damian Ołowiańczyk z WSD Przemyśl. Pierwsze miejsce w Turnieju Drużynowym zdobyło Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie.

 

XXIV Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w 2023

Skip to content