W piątek 1 kwietnia młodzież z parafii archikatedralnej wystawiła podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej spektakl, będący inscenizacją Misterium Męki Pańskiej. Mimo, iż było to – ktoś mógłby powiedzieć – tylko uczniowskie przedstawienie, to jednak Męka Pańska w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 35 chwytała za serce.

Katarzyna Pasiuk, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 35 i reżyser spektaklu wyjaśniła, skąd wziął się pomysł na fabularne zaaranżowanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w archikatedrze:

Myślę, że wystawianie Dróg Krzyżowych przez młodzież już nie jest tak popularne. Sądzę, że jest to możliwość dla dzieci, żeby tą Drogę Chrystusową przejść razem z Nim właśnie uczestnicząc w niej.

Igor Mesjasz, który był narratorem podczas spektaklu przybliżył, jaki cel przyświecał młodym ludziom, którzy pracowali nad piątkowym spektaklem:

Chcemy wszystkim dzieciom oraz osobom dorosłym przybliżyć tą prawdziwą Drogę Krzyżową Pana Jezusa sprzed dwóch tysięcy lat i te wszystkie wydarzenia, które się miały podczas niej miejsce. Chcemy zabrać wiernych do tych wydarzeń, żeby mogli je zobaczyć i jeszcze bardziej wczuć się w tę Mękę Pańską.

W rolę Pana Jezusa wcielił się Dominik Stępniak, dla którego odegranie roli Zbawiciela jest bardzo ważnym przeżyciem:

Było wiele osób, które miało grać Pana Jezusa, akurat tak wyszło, ja Nim zostałem. Jest to dla mnie bardzo ważne i bardzo jestem z tego zadowolony, że mogę uczestniczyć w tym przedstawieniu.

Dla wielu z tych młodych ludzi był to pierwszy kontakt ze sztuką teatralną. Dla wielu z pewnością też pierwszy tak bliski kontakt z Męką Pańską, bo inaczej uczestniczy się w rozważaniach poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej czy nawet inaczej ogląda się ją na filmach. Uczestnictwo na żywo, nawet w parafialnym przedstawieniu jest przeżyciem, które z pewnością na długo zapadnie tym młodym artystom w pamięci.

Skip to content