„Musicie w sobie mieć coś z orłów!” – 33. Forum Szkół Katolickich

Na Jasnej Górze rozpoczęło się 16 listopada 33. Forum Szkół Katolickich, którego mottem są słowa bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Musicie mieć w sobie coś z orłów!”. 2-dniowe spotkanie co roku gromadzi dyrektorów, nauczycieli i wychowawców ze szkół katolickich z całej Polski.

Bp Marek Mendyk, krajowy asystent Rady Szkół Katolickich w Polsce wyjaśnił, że tegoroczne Forum Szkół Katolickich skupiać się będzie na tematyce oscylującej wokół sposobów wspierania młodych w sytuacji wzrastającej liczby depresji, załamań nerwowych, samobójstw:

– Każde spotkanie dyrektorów szkół katolickich to próba odczytania znaku czasu. Odkrywamy to, kim jesteśmy, jakie mamy posłannictwo i misje w świecie, ale też jakie znaki czasu nam towarzyszą. Za każdym razem, kiedy przyjeżdżamy, to nie tylko dzielimy się doświadczeniami, pewnymi oczekiwaniami, ale też niepokojami czy radościami nawet, ale też przede wszystkim sami poddajemy się takiej formacji i właśnie tu na Jasnej Górze też chcemy odkrywać za każdym razem na nowo to, kim jesteśmy jaką mamy misję do spełnienia.

Bp Mendyk przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, która stanowiła jeden z punktów tegorocznego Forum Szkół Katolickich. Podczas homilii duchowny zauważył, że niegdyś wiara i rozum były poniekąd scalone. Bóg nie był traktowany jak mit, ponadto, stanowił kierunkowskaz działania dla uczonych:

– Zastanawiamy się dlaczego ludzie, którzy w dawnych wiekach stworzyli cywilizację katedr i uniwersytetów i którzy umieli łączyć w szczęśliwej syntezie wiarę i rozum, potrafili również zza łańcucha wydarzeń dostrzec również i znaki. Myślę o znakach Bożego działania.

Na koniec bp Mendyk zwrócił się do Boga z prośbą o to, by Ten wspierał swoich wiernych w posłudze:

– Prosimy Cię dzisiaj, tym Słowem, które do nas kierujesz, okaż Twym sługom światłość swego oblicza i naucz nas Twoich ustaw. Niech nasze życie, nasze dusze Ciebie chwalą i niech wspierają nas Twoje wyroki.

Podczas Forum Szkół Katolickich miała miejsce również konferencja. Wśród prelegentów byli m.in. prof. dr hab. Katarzyna Kucharska, prof. dr hab. Maria Ryś, ks. dr Marek Dziewiecki, ks. Tomasz Trzaska i red. Grzegorz Górny.

LN

Skip to content