Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej – rocznica otwarcia

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej/fot. Radio Fiat

Pamiątki sakralne nawet z XV wieku, obrazy i rzeźby związane z działalnością ludową parafii, a także wiele innych wspaniałych eksponatów – to wszystko zobaczyć można w Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej. Miejscu, które 20 kwietnia obchodzi kolejną rocznicę swojego otwarcia.

Idea powstania placówki związana jest z bp. Teodorem Kubiną – pierwszym biskupem diecezji częstochowskiej, który do dziś uważany jest za mecenasa sztuki. – Marzył o stworzeniu miejsca, gdzie zgromadzone przez lata cenne dzieła sakralne, prezentowane będą w godny i efektowny sposób – mówi ks. Bogdan Blajer, kustosz Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej:

– Podejrzewam, że duży wpływ na bp. Kubinę miał pobyt w Rzymie, jeszcze w czasie jego studiów. Tam napatrzył się na wiele wspaniałych zabytków, które stanowią prawdziwe perełki kultury chrześcijańskiej. Być może to właśnie wtedy zrodził się pomysł gromadzenia różnych eksponatów. Po tym, jak został biskupem diecezji częstochowskiej pragnął, aby powstało w niej specjalne muzeum. Na początku pomysł ten nie był możliwy do zrealizowania, ponieważ budowano katedrę. Biskup zwodził więc eksponaty do kurii oraz wielu innych miejsc. Wiele lat później bp Antoni Długosz wpadł na pomysł, aby muzeum zorganizować w podziemiach Wyższego Seminarium Duchownego. 20 kwietnia 1998 roku muzeum zostało oficjalnie otwarte.

Muzealne eksponaty to prawdziwe dzieła sztuki, umieszczone aż w siedmiu salach:

– Oczywiście najcenniejsze są najstarsze zabytki. Mamy np. obrazy, rzeźby czy stare ornaty, które wpisują się w kanon pierwszych zabytków chrześcijaństwa w Polsce.

Z powodu epidemii koronawirusa Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. Biskupa Teodora Kubiny pozostaje zamknięte. Zbiory można jednak zobaczyć w wersji on-line na stronie internetowej.

ABK

Skip to content