„Całość zachwyca rozmachem, a jednocześnie subtelną prostotą (…) stwarza realizację obiektu sakralnego na najwyższym światowym poziomie” – tak Archikatedrę Świętej Rodziny opisali członkowie jury prestiżowego konkursu, zorganizowanego przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Za wyjątkowe przedsięwzięcie częstochowska Świątynia otrzymała tytuł „Najlepszej inwestycji oświetleniowej 2020 roku”.

Przekazanie nagrody odbyło się 12 lipca w bazylice archikatedralnej. Wśród zaproszonych gości był również abp Wacław Depo, który przemawiając do uczestników spotkania przytoczył słowa św. Jana Pawła II:

– Powiedział, że: „świat, który byłby zamknięty na sztukę i piękno, będzie światem zamkniętym na miłość”. A o to przecież właśnie chodzi – aby wzrastała w nas miłość, czyli największy dar, jaki człowiek może ofiarować Bogu i ludziom. Bardzo dziękuję za dostrzeżenie dobra, jakim jest ten wspaniały obiekt. Za uznanie jego wartości oraz wydobycia wizualnego piękna.

Nowoczesne oświetlenie elewacji oraz wnętrza bazyliki wykonane zostały w ramach kompleksowych prac remontowych i konserwatorskich. Jak tłumaczy proboszcz Archikatedry Świętej Rodziny ks. Włodzimierz Kowalik – przyznanie nagrody to wspaniałe docenienie, choć niespodziewane:

– Cieszę się bardzo, że ten pomysł, jego realizacja oraz ukończenie dzieła zostały zauważone. Dziękuję za tak wspaniałe docenienie. Wyrażam wielką radość w imieniu całej wspólnoty parafialnej.

W ramach inwestycji wyeksponowano światłem elementy architektury budynku oraz miejsca szczególne, takie jak ołtarz główny, ołtarze boczne, obrazy czy chór. – Efekt końcowy naprawdę zachwyca – mówi Marek Orłowski, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego:

– Oświetlono zarówno wnętrze katedry, jak i stworzono niezwykłą atmosferę. Dodajmy, że dość prostymi środkami. Z drugiej strony katedra jest widoczna z daleka. Całość wygląda przepięknie.

Prace remontowe na terenie archikatedry, wraz z montażem specjalnego oświetlenia trwały łącznie 1,5 roku – tłumaczy Wiesław Połacik z firmy Termobud, generalnego wykonawcy inwestycji.

– Jeżeli chodzi o remont na takim obiekcie, kryje on wiele niewiadomych. Nie da się wszystkiego przewidzieć. Sukcesywnie konsultowaliśmy każdy etap prac, dzięki czemu możemy dziś zachwycać się całością.

Archikatedra Świętej Rodziny wznoszona była w latach 1901-1927 według projektu Konstantego Wojciechowskiego. Jest jednym z największych kościołów w Polsce. To neogotycka trójnawowa budowla o cechach gotyku francuskiego.

ABK

Skip to content