8 września Kościół katolicki obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, znane też jako Święto Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławienia ziarna siewnego i symbol zamknięcia letniego cyklu upraw rolnych. Na Jasnej Górze święto obchodzone jest jako uroczystość odpustowa i jednocześnie święto patronalne Kapituły Archikatedralnej Częstochowskiej.

W 2019 roku, 8 września, śp. abp senior Stanisław Nowak przewodniczył Eucharystii na Jasnej Górze. Podkreślał jak ważne jest to święto dla klasztoru jasnogórskiego:

Chcę powiedzieć, że jest to bardzo drogie nam święto na Jasnej Górze. Kiedyś było to pierwsze święto w tym miejscu.  Odbyła się Koronacja Matki Bożej właśnie z okazji Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Później miał miejsce akt prymasa Hlonda, kiedy po strasznej wojnie poświęcaliśmy się opiece Matki Bożej. Częstochowianie wspominają, że wówczas tłumy były ogromne i sięgały placu Biegańskiego.

W kalendarzu liturgicznym Narodziny NMP nazywane są również jako Świętem Matki Boskiej Siewnej. – Po uroczystości dożynek święcimy ziarna na zasiew – mówi o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry:

Dziękowaliśmy Panu Bogu za plony, a teraz pragniemy prosić o to, aby to ziarno przyniosło najobfitszy plon na przyszły rok, aby nigdy nie brakowało chleba na naszych stołach. Na Jasnej Górze w tym dniu o godz. 11.00 uroczysta suma w tym roku pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Związana również ze świętem patronalnym Kapituły Archikatedralnej, która przybywa tu na Jasną Górę, aby dziękować za wszelkie łaski i prosić o opiekę i wstawiennictwo Matki Najświętszej. 

Zgodnie z tradycją na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przybyła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Jaworznicka. Całą wspólnotę pielgrzymkową reprezentowało 40 pątników.

Skip to content