Nawoływał „Nie lękajcie się” – dziś obchodzimy wspomnienie św. Jana Pawła II

22 października Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Papież Polak sprawował swój pontyfikat pouczając często słowami: „Nie lękajcie się”. To wezwanie do trwania w odwadze szczególnie głośno słychać dzisiaj, w obliczu coraz częstszych ataków na Kościół.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz, liturgiczne wspomnienie Papieża Polaka zostało ustanowione na 22 października nieprzypadkowo:

Ta data jest nieprzypadkowa, choć nie jest to data jego narodzin, ani też (jak w to jet w zwyczaju, w przypadku świętych) tzw. narodzin dla nieba, czyli śmierci. Jest to data inauguracji jego pontyfikatu. 22 października 1978 roku, podczas uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra zainaugurowany został pontyfikat nowo wybranego wówczas papieża, Jana Pawła II. Był to moment szczególny, bo nie tylko objęcia urzędu, ale też wygłoszenia na swój sposób programu swojego pontyfikatu. Wybrzmiały wtedy bardzo mocno słowa, które towarzyszyły mu przez lata: „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”.

Proces beatyfikacji Jana Pawła II przebiegł ekspresowo. Abp senior Stanisław Nowak zwrócił uwagę, że był to pewien precedens wobec wieloletniego procesu kanonizacyjnego:

Nikt z nas nie śmiał aż tak daleko myśleć, że tak szybko Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze. Pamiętamy jak wierni krzyczeli: „Santo Subito – święty natychmiast!” – lud go ogłaszał świętym. No i niedługo po śmierci, bo ileż to? 10 lat? Już został świętym. Był wielkim papieżem, ale my nie przewidywaliśmy, że mogło to nastąpić tak szybko, bo normalnie to długi, długi proces.

Papież Franciszek wyniósł Jana Pawła II na ołtarze 27 kwietnia 2014 roku. Papież Polak jest patronem m.in. rodzin, Akcji Katolickiej w Polsce i Światowych Dni Młodzieży. Uważany jest za patrona młodzieży i obrońców życia. Uciekają się do niego także małżeństwa niemogące począć dziecka oraz te, których ciąża jest zagrożona.

Skip to content