„Nie bierzcie wzoru z tego świata, odmieniajcie ten świat!” – zakończenie roku akademickiego w WMSD

Czerwiec to zwykle czas rozdawania świadectw i początku upragnionych przez wielu wakacji. Ten okres dotyczy również Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W sobotę, 24 czerwca w instytucji miało miejsce uroczyste zakończenie roku akademickiego 2022/2023. Tegoroczna formacja podsumowana została Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Podczas kazania Metropolita Częstochowski zauważył, że trudny dla Kościoła moment, którego doświadczamy, wymaga od nas dawania świadectwa wiary. Takiej, jaką wyznaczał się w sposób szczególny św. Jan Chrzciciel, obchodzący swoje wspomnienie właśnie w dniu 24 czerwca:

– Dzisiejsze czasy, w których przyszło nam żyć, nakładają na nas wszystkich, a zwłaszcza na ludzi, wzywających imię Jezusa, szczególne zadanie: świadectwa własnego życia. Mówić sobą, według tajemnicy otrzymanej łaski, a jednocześnie by być innym, na wzór Jana, wobec otaczającego nas świata. Uczy nas na progu spotkań wakacyjnych, progu formacji, św. Paweł: Nie bierzcie wzoru z tego świata, lecz odmieniajcie ten świat, poprzez odnawianie umysłów. Żeby rozpoznać, co jest dobre, co prawdziwe, co doskonałe, co podoba się Bogu!

Po Mszy św. abp Depo życzył seminarzystom na czas wakacji rozradowania w Duchu Świętym i by nie zagubili w tym czasie swojego powołania na ścieżkach życia:

– Każda łaska dochodzi do nas przez Ducha Świętego. Taki jest Kościół, że Chrystus Go założył, ale posyła swojego Ducha i tak będzie do skończenia świata. Dlatego w Duchu Świętym trzeba nam rozpoznawać kolejne etapy łaski. Tutaj chodzi o to powołanie po imieniu, aby tej łaski, która została dana każdemu człowiekowi, nie zmarnować, ale przekazać innym, do których Chrystus nas posyła.

W tym dniu miało również miejsce uroczyste pożegnanie wicerektora ks. Konrada Kościka, który został mianowany administratorem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. W seminarium posługiwał przez 13 lat:

– To był piękny czas, z woli Pana Boga mi dany, aby siebie i innych do świętości prowadzić. To były różne chwile – smutne, wesołe, radosne i pełne łez. Ten czas był naprawdę bogaty i w Krakowie i w Częstochowie. To wielki dar od Pana Boga dany dla mnie, ale przede wszystkim mam nadzieję, że dla innych przez moje ręce.

Rektor częstochowskiego seminarium, ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak podkreślił, że ten rok akademicki niesie za sobą głównie pozytywne wydarzenia, osiągnięcia i emocje:

– Wydaje mi się, że był to rok bardzo pozytywny. To był pierwszy rok bardzo intensywnej, owocnej współpracy z wydziałem teologicznym Akademii Katolickiej w Warszawie, do której nasze seminarium jest tam afiliowane. Po raz pierwszy seminarzyści bronili prace magisterskie i zdawali egzaminy właśnie w Warszawie. Ten rok był także pozytywny z tego względu, że na początku roku mieliśmy dziesięciu kleryków, co jest liczbą bardzo pozytywną.

Ks. Selejdak przypomniał także, że podczas tegorocznych święceń diecezja sosnowiecka i częstochowska zyskały dziewięciu neoprezbiterów. Jak zaznaczył, ta liczba napawa optymizmem:

– To dla naszej diecezji zostało wyświęconych sześciu neoprezbiterów, trzech dla diecezji sosnowieckiej. Patrząc trochę w przyszłość, roczniki, które przyjdą, będą mniej liczne. W tej niezbyt optymistycznej wizji, która będzie w kolejnych latach, ten rok możemy uznać za bardzo owocny. Jestem wdzięczny Bogu, że obdarzył tym samym wspólnotę seminaryjną wieloma łaskami. W kolejnym roku będziemy się modlić o nowe powołania.

W roku akademickim 2022/2023 miał miejsce jeden smutny incydent, który poruszył serca nie tylko wspólnoty seminaryjnej:

– Jedyne jakieś cienie w tym roku akademickim to tragiczna śmierć diakona, pochodzącego z diecezji sosnowieckiej. Poniósł śmierć w tragicznych okolicznościach, będąc na praktyce w katedrze sosnowieckiej. Poza tym nie było więcej takich smutnych zdarzeń. Był to rok pozytywny, także od strony duchowej.

Warto przypomnieć, że już 8 lipca w częstochowskim seminarium będzie miał miejsce egzamin wstępny dla osób, które rozeznają swoje powołanie. Szczegółowe wytyczne, dotyczące egzaminu i warunków, jakie trzeba spełniać, by dostać się do seminarium, znajdują się na stronie placówki. Więcej na ten temat można również przeczytać pod tym linkiem.

LN

Skip to content