Niedziela Ad Gentes

Niedziela Ad Gentes/fot. ekai.pl

„Żyjmy Eucharystią” – pod takim hasłem 28 lutego przeżywać będziemy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. II niedziela Wielkiego Postu to czas szczególnego wsparcia Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Z tej okazji w parafiach odbędzie się zbiórka na fundusz misyjny.

W tym roku Niedziela Ad Gentes przypomina, jak ważne jest życie Eucharystią. Dzielenie się Bożą radością i nadzieją to wypełnianie misji wobec świata, potrzebującego Bożej łaski. Podczas liturgii słuchać będziemy o dziejach Abrahama, ojca narodu izraelskiego. – Przechodzi On próbę wiary, chcąc ofiarować Bogu swojego jedynego syna Izaaka:

– Nie ma więcej dzieci, a mimo to chce ofiarować swojego jedynego syna. Bóg interweniuje, mówiąc, że nie wolno składać ofiar z ludzi. Powinniśmy doceniać więc dar, jakim jest życie. Drugie czytanie mówi o tym, że otrzymujemy Zbawienie od Pana Jezusa. Bóg pochyla się nad nami, aby nas zjednoczyć oraz przygotować do odpowiedniego życia w kontekście innych ludzi. Pan Jezus prowadzi nas tez na Górę Tabor, gdzie trzem Apostołom ukazuje swoje bóstwo.

Niedziela Ad Gentes to szczególny dzień w Kościele katolickim, kiedy zwraca się uwagę na dzieła misyjne. – Obecnie misje prowadzone są w 99 krajach świata – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Może trudno sobie to wyobrazić, ponieważ Kościół działa od dawna. Dwa tysiące lat temu Apostołowie wyszli z Wieczernika z misją głoszenia Słowa Bożego. Udali się w różne zakątki świata. Wciąć jednak są takie miejsca na ziemi, gdzie ludzie nie znają Chrystusa. Druga niedziela Wielkiego Postu ma nam przypomnieć, że Kościół jest misyjny. Pamiętajmy też, że misjonarzem może być każdy z nas. Każdy z nas może głosić innym naukę Chrystusa.

28 lutego w parafiach trwać będzie zbiórka na fundusz misyjny. W ubiegłym roku, z zebranych środków, do rąk misjonarzy trafiło ponad 1,4 mln zł. Dzięki hojności Polaków zrealizowano wiele projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na kwotę 470 tys. zł. „Ad Gentes” wsparło też walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich kwotą ponad 2,6 mln zł.

ABK