Kościół nakłada na nas obowiązek przystąpienia do spowiedzi świętej przynajmniej raz w roku. Najlepszym do tego czasem jest bez wątpienia okres Wielkiego Postu przygotowujący nas do Świąt Wielkanocnych. Tym, którzy z racji różnych przeszkód jeszcze nie przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania, pomocną może być akcja „Noc konfesjonałów”.

Inicjatywa została po raz pierwszy zorganizowana w 2010 r., w piątą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Poprzez zgłoszenie na stronie: nockonfesjonalow.pl poszczególne kościoły deklarują gotowość dyżurowania księży w konfesjonałach w czasie Triduum Paschalnego tak, aby każdy kto tego potrzebuje mógł przystąpić do spowiedzi świętej. Jednym z kościołów w Częstochowie biorących udział w „Nocy konfesjonałów” jest kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Bohaterów Katynia. – Staramy się co roku brać udział w tej inicjatywie – mówi proboszcz parafii ks. Jacek Michalewski. – Bardzo się z tego cieszymy, że możemy posługiwać w konfesjonałach, służąc tym, którzy przyjeżdżają przede wszystkim z zagranicy do swoich rodzin po ciężkiej pracy. Nie mieli możliwości tam skorzystania z tego sakramentu miłosierdzia Bożego, ale w swojej parafii, do której kiedyś uczęszczali, mogą przejść i skorzystać z tego sakramentu. Nie jesteśmy zamknięci oczywiście na tych, którzy są z innych parafii, bo często tak bywa, że przyjeżdżają z różnych miejscowości do nas, by skorzystać z tego sakramentu. Z tego się oczywiście cieszy, bo czujemy się potrzebni, jako kapłani. No i oczywiście chcemy tak służyć. Więc to piękny czas dla mnie osobiście, bo wtedy też te spowiedzi są inne niż zwykle. Bardzo często głębokie.

Księża dyżurować będą w kościele św. Stanisława dzisiaj w godzinach od 21.00 do północy, w górnym kościele.
W „Noc konfesjonałów” włącza się również częstochowski kościół św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Okrzei 41. Stały dyżur spowiedników trwa tam przez cały Wielki Piątek, aż do godz. 15.00 w Wielką Sobotę.

Skip to content